Indie planują załogową misję na Księżyc i stację kosmiczną

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
2 min. czytania

Premier Indii Narendra Modi powiedział, że poinstruował ekspertów, aby opracowali plan wysłania załogowej misji na Księżyc i utworzenia narodowej stacji kosmicznej na orbicie okołoziemskiej. Kraj będzie w dalszym ciągu opierał się na sukcesie swojego programu kosmicznego i zamierza znacząco zwiększyć swój udział w światowej gospodarce kosmicznej.

Głośne oświadczenie ogłoszono w przededniu kluczowych testów programu wyniesienia pierwszej indyjskiej misji załogowej na orbitę okołoziemską. Testowy start prototypu statku kosmicznego TV-D1 odbędzie się w najbliższą sobotę, 21 października. Według planów umożliwi to Indiom w przyszłym roku po raz pierwszy wysłanie na orbitę okołoziemską trzech astronautów.

Indie mają jeden z najszybciej rozwijających się programów kosmicznych w swoim regionie (z wyłączeniem Chin). W sierpniu tego roku Indyjska Agencja Kosmiczna pomyślnie przeprowadziła misję wylądowania łazika księżycowego na południe od równika Księżyca, gdzie na powierzchni nigdy wcześniej nie wylądował żaden sztuczny pojazd. Pierwsze indyjskie obserwatorium słoneczne zostało uruchomione na początku września i obecnie zmierza w stronę swojej macierzystej bazy w punkcie Lagrange’a L1. Jeszcze wcześniej Indie jako pierwsze spośród krajów w swoim regionie wystrzeliły stację orbitalną na orbitę Marsa i przygotowują misję orbitalną na Wenus.

Eksperci zauważają, że indyjskie programy kosmiczne są interesujące ze względu na ich niewielki budżet. Najbardziej skomplikowane misje na Księżyc okazały się tańsze niż kręcenie kosmicznych hitów w Hollywood. Zatem misja wyniesienia na orbitę załogowego statku kosmicznego z trzema astronautami będzie kosztować kraj około 1 miliarda dolarów. Indie zatrudniają wielu wysoko wykwalifikowanych specjalistów, których pensje są skromne jak na zachodnie standardy, co sprawia, że ​​ich programy kosmiczne są tańsze.

Indyjska Narodowa Stacja Kosmiczna „Bharatiya Antariksha Station” (Indyjska Stacja Kosmiczna) zostanie utworzona do 2035 r., powiedział Narendra Modi. A pierwsza załogowa misja na Księżyc odbędzie się do 2040 roku.

Obecnie udział Indii w światowej gospodarce kosmicznej wynosi blisko 2%. Rozwój krajowego programu kosmicznego w kraju pozwoli spodziewać się jego podniesienia do 9% do 2030 roku. Sądząc po wykazanym tempie i sukcesie, jest to całkiem możliwe.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz