IBM opracował układ AI z wewnętrznym przechowywaniem danych, który jest o rząd wielkości szybszy niż akceleratory Nvidii

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
2 min. czytania

IBM ogłosił, że zakończył testy nowego prototypu procesora do zadań sztucznej inteligencji. Nowe rozwiązanie o nazwie kodowej NorthPole okazało się 4000 razy lepsze niż poprzednia architektura sztucznej inteligencji firmy o nazwie TrueNorth i „zapierająca dech w piersiach” przewyższała wszystkie najbardziej zaawansowane procesory centralne i graficzne.

Chip NorthPole jest wytwarzany w procesie technologicznym 12 nm i zawiera 22 miliardy tranzystorów na powierzchni 800 mm2. To właściwie „sieć na chipie” – procesor ten zawiera 256 rdzeni z rozbudowanym interfejsem i wbudowaną pamięcią. To dzięki pamięci wbudowanej w chip udało się osiągnąć najlepszą w branży wydajność pod względem efektywności energetycznej, zmniejszonych opóźnień i efektywnej powierzchni.

W jednym cyklu zegara procesor NorthPole wykonuje 2048 operacji na rdzeń (z 8-bitową precyzją). Dla precyzji 4- i 2-bitowej liczba wykonywanych operacji jest odpowiednio podwojona i czterokrotnie. Umiejętność ta ma na celu przede wszystkim przetwarzanie obrazu. Dokładniej, do cyfrowego widzenia maszynowego, a są to autopiloty, autochirurdzy i tak dalej.

Wąskim gardłem architektury von Neumanna było i pozostaje oddzielenie pamięci i procesora. Programiści IBM pokonali tę przeszkodę, tworząc procesor, który przechowuje w sobie wszystkie dane, bez wysyłania ich do zewnętrznych urządzeń pamięci masowej.

Testy na modelu ResNet50, 50-warstwowej sieci neuronowej służącej do testowania rozwiązań w zakresie rozpoznawania i klasyfikacji obrazów, wykazały, że efektywność energetyczna chipa NorthPole jest 25 razy wyższa niż efektywność energetyczna konwencjonalnych procesorów graficznych 12 nm i procesorów 14 nm. Ponadto wskaźniki opóźnień były 22 razy lepsze, a w przypadku chipa IBM były niższe. Twórcy nazwali to „oszałamiającym” wynikiem. Wreszcie, pod względem wykorzystania obszaru chipa (liczba tranzystorów), architektura IBM również przewyższała wszystkich konkurentów, w tym nawet procesory graficzne 4 nm.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz