Hubble odkrywa supernową na jasnym zdjęciu galaktyki NGC 1672

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
2 min. czytania

Kosmiczny Teleskop Hubble’a przesłał obraz odległej galaktyki spiralnej – udało mu się uchwycić nie tylko jasny pokaz światła w obszarach gwiazdotwórczych, ale także krótką eksplozję supernowej, jaśniejszą nawet niż wszystkie jej sąsiadki.

Galaktyka spiralna z poprzeczką NGC 1672 znajduje się 49 milionów lat świetlnych od Ziemi i jest obserwowana w gwiazdozbiorze Doradusa. Jasne światło galaktyki pochodzi od miliardów gwiazd zasilanych gazowym wodorem, a kolor czerwony na zdjęciu pokazuje nowo powstałe i niezwykle gorące gwiazdy emitujące silne promieniowanie. Jeszcze jaśniejsze jest aktywne jądro galaktyczne – supermasywna czarna dziura, która intensywnie pochłania materię. Zasilający ją pierścień gazowy zawiera wiele gorących młodych gwiazd, co zaznaczono na zdjęciu jasnymi różowymi plamami.

Będąc domem dla aktywnego jądra galaktycznego, NGC 1672 jest galaktyką Seyferta. Uzupełnieniem kompozycji Hubble’a jest supernowa klasy I zwana SN 2017GAX, która jest wyraźnie widoczna w prawym dolnym rogu zdjęcia. Supernowa to jasna eksplozja, która ma miejsce, gdy gigantyczna gwiazda osiąga koniec swojego cyklu życia i zapada się. Efekt ten może być jaśniejszy niż cała galaktyka. Wykonane w niecały rok zdjęcia galaktyki NGC 1672 pokazują, że SN 2017GAX zaczyna zamieniać się w małą zieloną kropkę. Różnicę można zobaczyć na jednej ze stron serwisu Europejskiej Agencji Kosmicznej, gdzie zaprezentowano wizualne porównanie zdjęć.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz