W 2019 roku pod naciskiem amerykańskich władz chiński gigant technologiczny zaczął tracić szansę nie tylko na produkcję nowoczesnych smartfonów z wykorzystaniem zachodnich komponentów, ale także na sprzedaż swojego sprzętu dla sieci komunikacyjnych 5G do krajów będących sojusznikami Stanów Zjednoczonych. Tym bardziej zaskakujące jest to, że Huawei w przyszłym roku planuje rozpocząć budowę fabryki sprzętu sieciowego we Francji.
Tak przynajmniej podaje Reuters, powołując się na niezależne źródło. Wstępna wersja projektu zakładała, że Huawei rozpocznie budowę fabryki do produkcji sprzętu dla sieci komórkowych w pobliżu Strasburga we Francji w 2020 roku, inwestując w tę stronę w pierwszym etapie co najmniej 200 mln euro. Do pandemii dołożyły się następnie trudności geopolityczne, w wyniku czego budowa nigdy się nie rozpoczęła. Według nowych danych przedsiębiorstwo Huawei we Francji zostanie zbudowane i oddane do użytku w 2025 roku, ale nie określono, kogo będzie dostarczać swoje produkty.
Władze europejskie w większości krajów regionu zabraniają operatorom telekomunikacyjnym dalszej obsługi sprzętu Huawei i ZTE w sieciach 5G, powołując się na potencjalne luki w zakresie bezpieczeństwa informacji, jednak w lipcu tego roku, po wizycie delegacji chińskiego rządu we Francji, Okazało się, że w niektórych miastach kraju władze przedłużają operatorom telekomunikacyjnym licencje na obsługę sprzętu Huawei. W 2020 roku rząd francuski zamierzał powstrzymać się od przedłużania istniejących licencji, tworząc w ten sposób warunki do stopniowego wypierania sprzętu Huawei z krajowych sieci komórkowych. Chiny są trzecim po Stanach Zjednoczonych i Unii Europejskiej partnerem handlowym Francji, więc lokalnym władzom najwyraźniej nie spieszy się z tak łatwym niszczeniem powiązań gospodarczych.
Dodajemy, że czynniki geopolityczne pokrzyżowały już plany Huawei dotyczące budowy centrum badawczego w brytyjskim Cambridge, gdzie chińska firma kupiła nawet w 2018 roku odpowiednią działkę. Otrzymawszy niezbędne pozwolenie na rozpoczęcie budowy dopiero w 2020 roku, zmuszona była wstrzymać się z dalszą realizacją projektu, co początkowo tłumaczono warunkami pandemii. Pozwolenie na budowę wygasło w sierpniu tego roku, jednak prace nad projektem nie posunęły się do przodu. Huawei planował zainwestować co najmniej 1 miliard funtów w kampus badawczy w Cambridge.
Komentarz ( ) Wieczorne 3DNews W każdy dzień powszedni wysyłamy podsumowanie wiadomości bez żadnych bzdur i reklam. Dwie minuty na przeczytanie – i jesteś świadomy głównych wydarzeń. Powiązane materiały Chiny zaopatrzą się w chipy AI własnej konstrukcji, pomimo amerykańskich sankcji Huawei z sukcesem zastępuje zagraniczne komponenty smartfonów do sieci 5G chińskimi Chińscy producenci samochodów są zainteresowani chipami produkowanymi lokalnie Naukowcy opracowali roboty wykonane z DNA, które mogą w nieskończoność kopiować się i budować trójwymiarowe struktury MTS: ponad połowa użytkowników usługi „Pojedynczy Numer” łączy się ze smartwatchami HUAWEI Nowe telewizory Hisense z Mini-LED i częstotliwością odświeżania do 144 Hz