Huawei restrukturyzuje swoją strukturę biznesową, mając nadzieję na wykorzystanie cyfryzacji chińskiego przemysłu za pomocą sieci 5G

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
4 min. czytania

Huawei restrukturyzuje swoją strukturę biznesową, mając nadzieję na wykorzystanie cyfryzacji chińskiego przemysłu za pomocą sieci 5G

Huawei aktywnie promuje usługi cyfrowe obsługujące 5G, które mogą unowocześnić szereg chińskich gałęzi przemysłu, od kopalń węgla i portów po szpitale. Według bloga IEEE Communications Society, amerykańskie sankcje odbiły się na biznesie smartfonów firmy, która skupiła swoje wysiłki na ścisłej współpracy z segmentem korporacyjnym, oferując rozwiązania infrastrukturalne oparte na sieciach 5G.

W obliczu zewnętrznej presji sankcji firma utworzyła „legiony” – jednostki biznesowe mające na celu pomóc klientom w cyfrowej transformacji ich produktów i usług w branży wydobywczej, celnej, centrach danych, tworzeniu inteligentnych dróg i elektrowniach słonecznych. W sumie od zeszłego roku firma stworzyła 20 „legionów”, których szczegółów nie ma jeszcze zbyt wiele. Nie mówimy o globalnej ekspansji w krótkim okresie, ale oczekuje się, że inwestycje w cyfryzację infrastruktury przemysłowej w Chinach pomogą stworzyć trwałe źródło dochodów dla firmy.

Generalnie, według agencji Canalys, mówimy o projektach, w które Huawei angażuje się w takiej czy innej formie od lat. Wcześniej wysocy przedstawiciele firmy mówili, że Huawei wyszedł z „trybu kryzysowego” i wróci do pracy „jak zwykle” w 2023 roku. Jednak wyniki finansowe w 2022 roku są prawie takie same jak rok wcześniej. A jeśli w 2018 roku firma otrzymywała połowę swoich dochodów poza Chinami, to w 2021 roku ⅔ pochodziło z Chin. Segment konsumencki poniósł duże straty z powodu braku dostępu do zaawansowanych półprzewodników.

Cierpi jednak również biznes związany z dostawą sprzętu telekomunikacyjnego – w dużej mierze przez to, że chińscy operatorzy telefonii komórkowej generalnie kończą aktualizację sieci komórkowych. Tak więc w 2021 roku przychody firmy z tego obszaru spadły o 40% w porównaniu do 2019 roku, kiedy w Chinach rozpoczęło się wdrażanie 5G. Dlatego korporacyjne projekty infrastrukturalne pozostały niemal jedynym segmentem, w którym utrzymały się wzrosty – w 2022 roku przychody wzrosły o 2,1%, choć spółka nadal odpowiada za mniej niż ⅙ całej sprzedaży z tego biznesu.

Zgłaszane są projekty firmy w sektorze chmury, stacje bazowe dla przedsiębiorstw przemysłowych, rozwiązania dla branży finansowej, a nawet udział w branży pojazdów elektrycznych we współpracy z chińskimi producentami samochodów. Według analityków Counterpoint Research, projekty Huawei w segmencie korporacyjnym powinny zapewnić wzrost w ciągu 5-10 lat, ale jednym z najważniejszych zagrożeń jest możliwość nowych sankcji ze strony Stanów Zjednoczonych, zwłaszcza w sektorach związanych z produkcją zasobochłonnych komputerów. urządzenia.

Zdaniem części ekspertów Huawei od dłuższego czasu przygotowywał się do nowych sankcji i w przyszłości jeszcze będzie w stanie nadrobić brak kluczowych technologii, zastępując je lokalnymi, chińskimi. Według chińskich mediów Meng Wanzhou, córka założyciela i dyrektora generalnego Huawei, Ren Zhengfei, przejmie od kwietnia funkcję „rotacyjnego” prezesa firmy. Podczas swojej sześciomiesięcznej kadencji Meng Wanzhou będzie przewodniczył zarówno radzie dyrektorów firmy, jak i komitetowi wykonawczemu firmy.

Powiązane materiały:

Huawei rozwiązał jeden z rosyjskich oddziałów Zamiast USA i Europy: Huawei zamierza przewodzić cyfrowej transformacji 5G w Afryce Huawei przenosi pracowników z Rosji do Kazachstanu i Uzbekistanu Ericsson, Intel i Microsoft prezentują segmentację sieci 5G na laptopie z systemem Windows Megafon uruchomił rozwiązanie do organizacji telefonii korporacyjnej

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz