Tajwańska firma TSMC jakiś czas temu poinformowała amerykańskie władze o możliwej próbie obejścia sankcji przez Huawei i produkcji chipów do akceleratorów AI w zakładach tajwańskiej firmy. Według Financial Times TSMC podniosło alarm po tym, jak klient złożył zamówienie na chipy, które podejrzanie przypominały Huawei Ascend 910B, przeznaczone do uczenia modeli dużych języków.
Z doniesień wynika, że jakiś czas temu zewnętrzna firma zleciła TSMC produkcję chipów podejrzanie podobnych do rozwiązań Huawei, o czym firma powiadomiła władze USA. Nie było żadnych formalnych powodów odmowy, a chipy prawdopodobnie zostały wyprodukowane. W rezultacie tajwański producent został objęty dochodzeniem Departamentu Handlu USA w związku z możliwymi dostawami procesorów lub smartfonów ze sztuczną inteligencją dla Huawei z naruszeniem amerykańskich ograniczeń eksportowych. W odpowiedzi TSMC oświadczyło: „Współpracujemy z Departamentem Handlu Stanów Zjednoczonych w sprawie poruszonej w publikacji, ale obecnie nie jesteśmy świadomi żadnych dochodzeń w sprawie TSMC”.
Przypomnijmy, że od 2020 roku Stany Zjednoczone wzmocniły kontrolę nad eksportem zaawansowanych chipów dla chińskich firm, powołując się na zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego. W szczególności władze amerykańskie obawiają się, że technologia ta może zostać wykorzystana na potrzeby militarne Chin. Od maja tego samego roku TSMC zgodnie z wymogami regulacyjnymi zaprzestało produkcji chipów do akceleratorów AI i smartfonów firmy Huawei Technologies. Co ciekawe, Huawei od dawna jest pod obserwacją USA, ponieważ Waszyngton podejrzewa tę firmę o potencjalną działalność szpiegowską za pośrednictwem jej sprzętu telekomunikacyjnego. Chiny wielokrotnie oskarżały Stany Zjednoczone o podobne działania.
Dotkliwe sankcje nałożone na Huawei znacząco wpłynęły na wyniki finansowe technologicznego giganta, zmuszając dostawców usług telekomunikacyjnych w USA, a następnie w Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej do wymiany sprzętu firmy. Stany Zjednoczone odcięły także Huaweiowi dostęp do chipów wykonanych przy użyciu amerykańskiej technologii, skutecznie uniemożliwiając Huawei zamawianie w TSMC chipów niezbędnych do produkcji smartfonów, a także infrastruktury komunikacyjnej i systemów autonomicznej jazdy.
Wszystkie te ograniczenia zmusiły Chiny do przyspieszenia własnej niezależności technologicznej. Liczba patentów na sztuczną inteligencję wzrosła o 42% w latach 2023–2024, a chińscy projektanci chipów, tacy jak Loongson, ogłosili postęp w tworzeniu procesorów, które w ciągu kilku lat mogłyby dogonić zachodnie odpowiedniki pod względem wydajności. W szczególności najnowszy procesor Loongson 3B6600, oparty na architekturze LoongArch, jest porównywalny z produktami 7 nm firm Intel i AMD, które zostały wprowadzone na rynek około trzech do pięciu lat temu.
Źródła:
tamgister.com ft.com theinformation.com Wieczorne 3DNews W każdy dzień powszedni wysyłamy podsumowanie wiadomości bez żadnych bzdur i reklam. Dwie minuty na przeczytanie – i jesteś świadomy głównych wydarzeń. Powiązane materiały TSMC: Za kilka lat chipy AI firm Nvidia, AMD i innych zaczną masowo przechodzić na technologię procesową 1,6 nm TSMC będzie nadal zwiększać możliwości pakowania chipów CoWoS nawet w 2026 roku USA podejrzewały TSMC o produkcję chipów dla Huawei – trwa śledztwo Rosyjski oddział Sony, zatrudniający jednego pracownika, ponownie podejmie próbę samozniszczenia Wietnam zdecydował się zostać głównym producentem chipów – do 2050 roku kraj zbuduje sześć fabryk półprzewodników Firma Intel zakończyła montaż swojego drugiego systemu litograficznego High-NA EUV