Gry wideo nie utrudniają rozwoju umysłowego dzieci w wieku szkolnym, ale nie poprawiają

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
3 min. czytania

Nowe badanie wpływu gier wideo na rozwój umysłowy dzieci w klasach podstawowych (poniżej 11 roku życia) wykazało, że rodzice nie powinni się martwić, jeśli ich dziecko spędza kilka godzin dziennie grając w gry. Mitem okazały się natomiast zalety edukacyjnych gier wideo. Najważniejsze jest zachowanie równowagi we wszystkim.

Kilka badań nad wpływem gier wideo na rozwój umysłowy dzieci wykazało, że czas trwania gry i dobór tematyki gier mają wpływ na zdolności poznawcze małych dzieci. Co więcej, można zrozumieć obawy rodziców, jeśli dziecko spędza kilka godzin dziennie na zabawie.

„Nasze badania nie wykazały żadnych takich powiązań, niezależnie od tego, jak długo dzieci bawiły się i jakie rodzaje gier wybierały” – powiedział Jie Zhang, adiunkt ds. programu nauczania i uczenia się na University of Houston College of Education oraz członek zespołu badawczego . Praca została opublikowana w Journal of Media Psychology.

Aby wyciągnąć taki wniosek, naukowcy przebadali nawyki związane z grami 160 uczniów szkół podstawowych w wieku poniżej 11 lat. Dzieci chodziły do ​​miejskich szkół publicznych, a 70% uczestników pochodziło z rodzin o niskich dochodach. Twierdzi się, że ta grupa wiekowa nie była wcześniej badana. Wśród tych dzieci spędzały na zabawie średnio 2,5 godziny dziennie, a niektóre nawet do 4,5 godziny dziennie.

Zdolności umysłowe dzieci badano za pomocą obiektywnego testu CogAT (Cognitive Ability Test 7), podczas gdy wcześniej test zdolności umysłowych opierał się albo na samoopisie, albo na ocenach szkolnych.

„Ogólnie rzecz biorąc, ani długość gry, ani wybór gatunków gier wideo nie miały znaczącej korelacji z wynikami CogAT. Wynik ten nie pokazuje bezpośredniego związku między graniem w gry wideo a wydajnością poznawczą, pomimo tego, co wcześniej sugerowano” – stwierdzili naukowcy.

Z drugiej strony gry uważane za edukacyjne również nie miały prawie żadnego wpływu na zdolności umysłowe dzieci. Obala również niektóre ustalenia z poprzednich badań, chociaż efekt wydaje się być widoczny u młodszych, starszych osób dorosłych.

Czy rodzice małych dzieci mogą teraz odpocząć? Przynajmniej nie ma potrzeby bić na alarm, jeśli dziecko bawi się codziennie przez nie więcej niż trzy godziny. Ale w przypadku dłuższej gry ucierpią inne czynności, a problemem może być wyparcie przydatnych czynności z gry. Naukowcy twierdzą, że nawet wtedy nie wpłynie to na inteligencję dziecka.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz