Według źródeł sieciowych kierownictwo Google dyskutowało nad możliwością rezygnacji z zakupu procesorów tensorowych Broadcom przeznaczonych do uczenia sieci neuronowych po 2027 roku. W wyniku tej wiadomości cena akcji Broadcom spadła o 6%.
Z komunikatu wynika, że Google zamierza w dalszym ciągu rozwijać własne procesory tensorowe, dzięki którym gigant IT może w przyszłości zaoszczędzić miliardy dolarów rocznie. W tym roku Google zwiększa swoje inwestycje w rozwój chipów AI, próbując dogonić Microsoft, który zajmuje jedną z czołowych pozycji na rynku aplikacji opartych na generatywnych sieciach neuronowych.
Należy zauważyć, że kwestia rezygnacji z stosowania procesorów Broadcom została podniesiona po długich negocjacjach, podczas których omawiano koszt chipów tensorowych. Według źródła Marvell Technology może zostać jednym z partnerów Google’a w rozwoju chipów AI. Oficjalni przedstawiciele Google, Broadcom i Marvell nie skomentowali jeszcze tej kwestii.
Szybki wzrost popularności generatywnych sieci neuronowych pomógł firmie Broadcom znacząco zwiększyć przychody. Zarząd spółki szacuje, że przychody z tego segmentu mogą stanowić ponad jedną czwartą całkowitych przychodów Broadcomu w kolejnym kwartale. Analitycy JP Morgan szacują, że w tym roku współpraca z Google przyniesie Broadcomowi około 3 miliardy dolarów.Broadcom współpracuje także z Meta✴ Platforms przy rozwoju procesorów do uczenia sieci neuronowych.