Po raz pierwszy od dwóch lat Google udostępniło dużą aktualizację systemu operacyjnego dla telewizorów Smart TV. Po Android TV 12 na rynek trafił Android TV 14: Android TV 13 miał ukazać się już w zeszłym roku, ale deweloper porzucił ten pomysł i zamiast nowej, stabilnej wersji platformy wypuścił pierwszą wersję beta Android TV 14.
Android TV 14 wprowadza trzy tryby zużycia energii. W większości przypadków odpowiedni będzie tryb „Zoptymalizowany”, który pozwala wybudzić telewizor z trybu gotowości za pomocą asystenta głosowego lub transmisji sieciowej. Tryb niskiego zużycia energii wyłącza wszystkie funkcje sieciowe oprócz krytycznych, gdy telewizor znajduje się w trybie gotowości. A „Tryb zwiększonego zużycia energii” umożliwia obsługę połączeń Google Home, Asystenta Google i Cast nawet w trybie gotowości.
Dodano pewne ustawienia dostępności: korekcję kolorów, zaawansowane opcje tekstu i alternatywne opcje nawigacji. Google nie podał szczegółów na temat działania tych funkcji, ale stwierdził, że można je szybko włączać i wyłączać za pomocą skrótów. Funkcja obrazu w obrazie została zoptymalizowana, aby programiści mogli włączyć jej obsługę w swoich aplikacjach. W zaktualizowanej wersji miał zadebiutować w Androidzie TV 13, choć technicznie obsługują go wszystkie telewizory od Androida 7 (2016). Programiści zaniedbali tę funkcję, ponieważ przeciętny telewizor Smart TV nie jest wystarczająco mocny, aby sobie z nią poradzić. W nowej implementacji działa ona tylko na „kwalifikowanych” modelach, więc popularność tej funkcji wśród programistów może teraz wzrosnąć.
Funkcja Picture-in-Picture sprawdzi się w zastosowaniach związanych z usługami przesyłania strumieniowego, wideokonferencjami i klientami inteligentnego domu. Można na przykład skierować transmisję z kamer CCTV do rogu telewizora. Nowa implementacja tej funkcji obejmuje interfejs API „zachowując czytelność”, dzięki czemu nakładanie jednego obrazu na drugi nie spowoduje zasłonięcia ważnych treści.
Pojawiła się integracja sztucznej inteligencji Gemini. Będzie oferować „spersonalizowane” opisy filmów i programów telewizyjnych na ekranie głównym Android TV – prawdopodobnie oznaczające wzmianki o kanałach lub artystach, których lubi użytkownik. Sztuczna inteligencja uzupełni także brakujące lub nieprzetłumaczone opisy, co jest znacznie bardziej pomocne.
W przypadku Android TV 14 nie ma większych zmian konstrukcyjnych, ale Google udostępniło wersję beta narzędzia programistycznego Compose for TV, dostępnego wcześniej w wersji alfa. Zawiera zestaw wstępnie skonfigurowanych modułów, które przyspieszą tworzenie aplikacji i zapewnią spójne działanie w aplikacjach Android TV. Pierwsze telewizory z systemem Android TV 14 zostaną wprowadzone na rynek w tym roku. Niestety oprogramowanie telewizora jest gorsze od oprogramowania telefonu: producenci rzadko wydają większe aktualizacje dla urządzeń telewizyjnych, a istniejące modele z systemem Android TV 12 prawdopodobnie nigdy nie otrzymają Android TV 14.