Google wydłuża żywotność serwerów i oszczędza miliardy dolarów

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
3 min. czytania

Google, zgodnie z raportem z zasobów Datacenter Dynamics, zamierza wydłużyć żywotność serwerów i niektórych urządzeń sieciowych w swoich centrach danych około półtora raza. Oczekuje się, że pozwoli to zaoszczędzić miliardy dolarów rocznie na modernizacjach infrastruktury centrów danych.

Uporczywe problemy z łańcuchem dostaw i wyzwania makroekonomiczne zmuszają hiperskalowców do szukania sposobów na obniżenie kosztów. Na przykład firma Meta* niedawno ogłosiła szereg inicjatyw, które pomogą obniżyć koszty centrum danych o 4 miliardy dolarów, w tym całkowitą przebudowę architektury centrum danych. Ponadto firma zapowiedziała wydłużenie żywotności serwerów do pięciu lat zamiast dotychczasowych czterech i pół, co pozwoli zaoszczędzić 1,5 miliarda dolarów.

Google ogłosiło teraz podobne środki. Firma poinformowała, że ​​zakończyła ocenę cyklu życia swojego sprzętu w styczniu tego roku i doszła do wniosku, że może przedłużyć jego żywotność do sześciu lat. Wcześniej był używany przez cztery lata. Najnowszy raport TrendForce mówi, że Amazon, Google, Meta* i Microsoft ograniczą zakupy serwerów w 2023 roku. Informuje też, że rozwiązania oparte na najnowszych procesorach Intel Xeon Sapphire Rapids i AMD EPYC Genoa nie zadowoliły Google pod względem TCO.

„Spodziewamy się, że [zmiana] spowoduje zmniejszenie amortyzacji o około 3,4 miliarda USD w roku podatkowym 2023 dla aktywów używanych na dzień 31 grudnia 2022 r.”, powiedział Alphabet, spółka macierzysta Google, w raporcie finansowym. Microsoft ogłosił w lipcu ubiegłego roku wydłużenie żywotności serwerów i sprzętu sieciowego z czterech do sześciu lat, co pozwoli zaoszczędzić 3,3 miliarda dolarów. AWS eksploatuje swoje serwery przez pięć do sześciu lat. Należy zauważyć, że jeszcze przed 2020 rokiem wszystkie cztery hiperskalery aktualizowały sprzęt mniej więcej co trzy lata.

* Zawarte w wykazie stowarzyszeń publicznych i organizacji religijnych, w stosunku do których sąd podjął ostateczną decyzję o likwidacji lub zakazie działalności na podstawie ustawy federalnej nr 114-FZ z dnia 25 lipca 2002 r. „O przeciwdziałaniu działalności ekstremistycznej. ”

Powiązane materiały:

Synergy Research: W 2022 r. wzrosną wydatki na infrastrukturę IT dla hiperskalerów i przedsiębiorstw, ale nie dla telekomunikacji Google odłożył na czas nieokreślony budowę dużego centrum danych w Stanach Zjednoczonych o wartości 600 milionów dolarów W wyniku badania okazało się, że jedno centrum danych Google odpowiada za jedną czwartą zużycia wody pitnej w amerykańskim mieście. Rosyjscy górnicy zwiększyli swoje możliwości Platforma analityczna „Foresight” otrzymała certyfikat FSTEC Rosji

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz