Po wprowadzeniu w zeszłym tygodniu rodziny dużych modeli językowych Gemini i wdrożeniu ich w chatbocie Bard, Google oferuje teraz Gemini twórcom aplikacji i usług innych firm. Firma uruchomiła szereg nowych i zaktualizowanych usług, w tym usługę AI Studio, znaną wcześniej jako MakerSuite.
AI Studio to internetowe narzędzie programistyczne, które stanowi bramę do szerszego ekosystemu Gemini, od zaawansowanej sieci neuronowej Gemini Pro po najpotężniejszą wersję Gemini Ultra, która ukaże się w przyszłym roku. Dzięki tej usłudze programiści mogą szybko tworzyć podpowiedzi i chatboty oparte na Gemini, a następnie otrzymywać klucze API do wykorzystania w swoich aplikacjach lub dostęp do kodu w celu pracy nad nim w pełniej funkcjonalnym środowisku IDE.
Warto zauważyć, że istnieje stosunkowo duży bezpłatny limit wykorzystania sieci neuronowej – do 60 żądań na sekundę. Powinno to wystarczyć do szybkiego iterowania pomysłów bez uciążliwych ograniczeń, a być może nawet wystarczające do obsługi mniejszych aplikacji.
Za szybkość nadal jednak trzeba będzie płacić: dla programistów korzystających z darmowej subskrypcji (czyli w tej chwili prawie wszyscy, bo Google planuje wypuścić wersję płatną dopiero w tym samym czasie, co premiera modelu Gemini Ultra) , recenzenci Google będą mogli kontrolować wejściowe i wyjściowe dane interfejsu API oraz aplikacji internetowych, aby „poprawić jakość produktu”. Google gwarantuje, że dane te nie będą powiązane z kontem Google i kluczami API konkretnego użytkownika.
W porównaniu do poprzedniej wersji MakerSuite, zaktualizowane oprogramowanie wygląda na bardziej wyrafinowane. Będzie obsługiwał między innymi modele Gemini Pro i Gemini Pro Vision. Umożliwi to programistom pracę zarówno z tekstem, jak i obrazami (ale nie ich tworzenie). „Chcemy zaprosić programistów do przetestowania nowego narzędzia” – powiedział Josh Woodward, wiceprezes Google Labs. „To jest pierwsza wersja i mamy już wiele poprawek, które już wprowadzamy na potrzeby przyszłych aktualizacji, ale staramy się ją zaprojektować w taki sposób, aby ludzie mogli po prostu wejść i zacząć z nią tworzyć”.
Korzystając z interfejsu internetowego, programiści mogą wybierać modele w celu kontrolowania zakresu kreatywnego reakcji sztucznej inteligencji i dostarczać przykłady określające ton i styl bota. Możesz także skonfigurować ustawienia zabezpieczeń modelu. Woodward zauważył również, że zespół starał się zaprojektować AI Studio w taki sposób, aby nawet wersja bezpłatna nie sprawiała wrażenia produktu próbnego lub zamkniętego. Rzeczywiście, jeśli ograniczenia prędkości warstwy bezpłatnej są wystarczające do ich użycia, programiści mogą natychmiast rozpocząć publikowanie swoich aplikacji AI Studio lub korzystać z nich za pośrednictwem interfejsu API lub SDK Google.
Jeanine Banks, wiceprezes i dyrektor generalny Google Developer X oraz szefowa ds. relacji z deweloperami, również podkreśliła, że AI Studio to punkt wyjścia do szerszego ekosystemu AI Google, a w szczególności do Vertex AI, korporacyjnej platformy Google dla programistów generatywnej AI.
„[Oferujemy] ideę „rozwijania się z Google”, w ramach której możesz wejść, zbudować coś, uruchomić, wdrożyć, pozwolić ludziom z niego korzystać i mieć duży bezpłatny poziom. Ale dostarczamy także cały zestaw SDK, które umożliwiają programistom uruchamianie i tworzenie aplikacji na Gemini Pro, które można uruchomić praktycznie wszędzie, od backendu ze wsparciem dla Node.js i Pythona, po urządzenia mobilne ze wsparciem dla Java, Kotlin i Swift do Internetu, oczywiście za pomocą JavaScript” – wyjaśniła. Mówiąc o ekosystemie jako całości, Banks wyjaśnił również, że Google planuje na początku przyszłego roku udostępnić Gemini w Chrome Dev Tools i mobilnej platformie programistycznej Google Firebase.
Biorąc pod uwagę tempo rozwoju generatywnej sztucznej inteligencji, trudno przewidzieć, do jakich celów programiści będą chcieli używać tych narzędzi w przyszłości, ale Banks i Woodward podkreślili, że Google planuje stworzyć AI Studio jako łatwą odskocznię dla programistów na wszystkich poziomach umiejętności.