Google udostępnił Androida 14 Developer Preview, który blokował instalację starych aplikacji

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
3 min. czytania

Google udostępniło pierwszą wersję Androida 14 Developer Preview, która jest przeznaczona dla programistów. Gigant technologiczny woli nie ujawniać pełnego zestawu nowych funkcji platformy oprogramowania, więc na tym etapie nie są znane wszystkie zmiany Androida 14, którego stabilna wersja zostanie publicznie udostępniona tej jesieni.

Najbardziej zauważalna zmiana w nowej wersji systemu operacyjnego związana jest z blokowaniem instalacji starych aplikacji na Androida. Platforma zmieniała się przez lata, a nowe interfejsy API, a także zabezpieczenia, prywatność i przetwarzanie w tle mogą zepsuć starsze aplikacje. Dzięki obsłudze wstecznej kompatybilności starsze aplikacje nadal działają na nowych wersjach Androida, ale wraz z wydaniem Androida 14 to się zmieni. Chociaż stare zasady utrzymywały działanie starszych aplikacji, pozostawiały również luki dla twórców złośliwego oprogramowania.

W Androidzie 14 programiści zamkną tę lukę, ponieważ w tym systemie operacyjnym instalacja dowolnej aplikacji skierowanej na ośmioletniego Androida 6.0 lub starszą wersję systemu operacyjnego zostanie automatycznie zablokowana. Oczekuje się, że Google co roku zrezygnuje z obsługi starszych aplikacji na Androida wraz z wydawaniem nowych wersji systemu operacyjnego. Należy zauważyć, że już zainstalowane aplikacje dla Androida 6.0 nie zostaną usunięte z urządzenia, jeśli uaktualnisz do Androida 14. Jeśli musisz zainstalować przestarzałą aplikację w Androidzie 14, będziesz musiał użyć Android Debug Bridge, aby wyłączyć blokadę.

Druga zauważalna zmiana w Androidzie 14 dotyczy nieliniowego skalowania czcionek. Android od dawna obsługuje skalowanie czcionek, ale teraz, zamiast liniowego zwiększania wszystkiego i zawyżania tekstu tytułu, mały tekst będzie skalowany bardziej niż duży, co ułatwi czytanie. Ponadto limit powiększenia został zwiększony ze 130% do 200%.

Jeśli chodzi o pozostałe innowacje Androida 14, obecnie niewiele o nich wiadomo. Niejasne wzmianki na blogu deweloperskim wskazują na liczne zmiany związane z „optymalizacją procesów w tle”. Twórcy opublikowali również harmonogram wydawania nowych wersji Androida 14. Wynika z tego, że wersje beta platformy zaczną pojawiać się wiosną, a wydanie stabilnej wersji nastąpi jesienią. Android 14 Developer Preview jest obecnie dostępny do instalacji na smartfonach Google Pixel 7 Pro, Pixel 7, Pixel 6a, Pixel 6 Pro, Pixel 6, Pixel 5a 5G, Pixel 5 i Pixel 4a.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz