W Google Android 14 zmieniono mechanizmy rozkładania obciążenia na procesor i pamięć RAM, co powinno korzystnie wpłynąć na wydajność urządzenia i czas pracy baterii. Wypowiadał się na ten temat wiceprezes Google ds. rozwoju oprogramowania Dave Burke, odpowiedzialny za Androida.
Oszczędność zasobów osiągana jest poprzez ograniczanie rozgłoszeń – jest to mechanizm komunikacji pomiędzy systemem a aplikacjami w przypadku wystąpienia krytycznych zdarzeń, np. spadku poziomu baterii czy przełączenia połączenia internetowego z Wi-Fi na sieci komórkowe. „Wykonaliśmy świetną robotę, zmniejszając aktywność procesora w przypadku aplikacji działających w tle, co zaowocowało o 30% mniejszą liczbą zimnych uruchomień aplikacji w systemie Android 14. Zimny start ma miejsce wtedy, gdy musisz odczytać strony kodowe z pamięci flash i przenieść je do pamięci RAM przed wykonaniem, więc 30% redukcja jest dość zauważalna i poczujesz to jako użytkownik” – powiedział Burke.
Wyjaśnił, że wyzwanie polegające na ograniczeniu rozruchu na zimno jest kwestią delikatną. „Chcieliśmy zwiększyć liczbę procesów buforowanych – są to procesy znajdujące się w pamięci RAM – aby zapewnić więcej ciepłych startów. Niebezpieczeństwo polega jednak na tym, że jeśli w pamięci podręcznej znajduje się zbyt wiele procesów i jeśli w rzeczywistości nie są zamrożone – jeśli tak naprawdę nie śpią, to zaczną aktywniej korzystać z procesora, a następnie zużywać energię baterii” – wyjaśnił główny menedżer .
Środki te pomogły osiągnąć znaczny wzrost produktywności. „Zespół był w stanie faktycznie zmniejszyć aktywność w tle o 50% mierzoną przez procesor, a dokonaliśmy tego w ramach szeregu wewnętrznych projektów, aby prawidłowo zamrozić procesy, a także ograniczyć transmisję” – dodał Burke.
Ponadto programiści przeprowadzili optymalizacje, które pomogą zmniejszyć wymagane miejsce na dysku bez pogarszania wydajności. „Zmniejszyliśmy rozmiar kodu o 9%, składając instrukcje return i różne optymalizacje w kompilatorze. W przypadku urządzenia, które ma od 500 MB do 1 GB zoptymalizowanego kodu – są to aplikacje, które zostały zainstalowane i zoptymalizowane – oszczędność wyniesie od 50 do 100 MB uwolnionych danych” – podsumował wiceprezes Google.