Google odkryło, jak w „najbliższej przyszłości” poprawić wydajność Androida o 5-10%

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
3 min. czytania

Google planuje poprawić wydajność urządzeń z Androidem, udostępniając im obsługę stron o pamięci 16 KB. Ta innowacja jest obecnie aktywnie testowana.

„Większość procesorów ma dedykowaną jednostkę sprzętową zwaną jednostką zarządzania pamięcią (MMU), która tłumaczy adresy z tych używanych przez program na fizyczne lokalizacje w pamięci. Konwersja wynika z rozmiaru strony. Za każdym razem, gdy program potrzebuje więcej pamięci, wkracza system operacyjny i dokonuje wpisu w „tabeli stron”, przypisując tę ​​część pamięci procesowi. Oznacza to, że system może poświęcić więcej czasu na doskonalenie wyglądu filmów, dobre działanie gier i płynne działanie aplikacji, a mniej na wypełnianie niskopoziomowych dokumentów systemu operacyjnego” – wyjaśnił Google.

Obecnie system Android jest „zbudowany i zoptymalizowany do działania na stronach o rozmiarze 4 KB”. Google szacuje, że przejście na większe rozmiary stron zapewnia „ogólny wzrost wydajności o 5–10%”, ale ogólne zużycie pamięci wzrośnie o około 9%. W szczególności przy ograniczonych zasobach pamięci czas uruchamiania aplikacji ulega skróceniu średnio o 3,16%, a w niektórych przypadkach nawet o 30%; Zużycie energii podczas uruchamiania aplikacji zmniejsza się średnio o 4,56%; „gorące” uruchamianie kamery przyspiesza średnio o 4,48%, „zimne” – o 6,60%; Według obliczeń Google czas uruchamiania systemu skraca się średnio o 1,5%, czyli 0,8 sekundy.

W przypadku Androida 15 firma przebudowała system operacyjny „od podstaw, aby obsługiwał wiele rozmiarów stron, dzięki czemu nie jest on wrażliwy na rozmiar strony”. Programiści muszą przekompilować aplikacje, aby obsługiwały urządzenia o rozmiarze strony 16 KB, a teraz „ten sam plik binarny aplikacji może działać na urządzeniach ze stronami o wielkości 4 KB i 16 KB”. Wdrażanie innowacji może rozpocząć się od Androida 15 QPR1 Beta 1 na Pixelach 8 i 8 Pro. Dostępna dla programistów opcja „Pobierz o rozmiarze strony 16 KB” będzie wymagała odblokowania bootloadera i wyczyszczenia urządzenia, więc nie będzie odpowiednia dla zwykłych użytkowników. Google współpracuje obecnie z „partnerami SoC i OEM, aby wkrótce włączyć tę opcję na nowych urządzeniach”, ale na razie główną działającą opcją jest emulator x86_64.

W przypadku zwykłych użytkowników firma obiecała wprowadzić innowację w „niedalekiej przyszłości”, chociaż w tej chwili „nie są dostępne ani nie są spodziewane żadne urządzenia z Androidem 15, które obsługiwałyby stronę o rozmiarze 16 KB”. Zakłada się, że w praktyce przejście nastąpi wraz ze wzrostem ilości pamięci RAM na urządzeniach końcowych.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz