Google i Qualcomm ogłosiły projekt partnerski poświęcony opracowaniu nowego chipa Snapdragon Wear opartego na architekturze RISC-V – procesor będzie stanowić podstawę „rozwiązań Wear OS nowej generacji” – dowiedział się Android Authority. Architektura pomoże firmie Qualcomm zintegrować „zastrzeżone rdzenie z platformą, [zapewniając] niskie zużycie energii i wysoką wydajność”.
Do czasu premiery pierwszego komercyjnego modelu smartwatcha dla Wear OS opartego na RISC-V niezbędne aplikacje i „silny” ekosystem oprogramowania będą gotowe, choć nie określono jeszcze terminu pojawienia się takiego urządzenia. Architektura RISC-V staje się coraz wyraźniejszą konkurencją dla Arma, nad którym pracuje brytyjska firma o tej samej nazwie. Chipy architektury Arm stosowane są w większości nowoczesnych smartfonów, tabletów, smartwatchów, komputerów Apple i konsol Nintendo Switch. Ich główną wadą jest pojedynczy deweloper, co wymaga opłat licencyjnych od producentów chipów.
RISC-V to otwarta architektura, która pozwala każdemu rozwijać własne procesory. Najnowsze chipy oparte na tej architekturze nie dorównują jeszcze flagowym procesorom Arm, ale wspólny projekt Qualcomma i Google wskazuje, że obie firmy uznają je za gotowe na urządzenia ubieralne. A brak konieczności ponoszenia opłat licencyjnych może mieć korzystny wpływ na cenę produktu końcowego.
Pod koniec ubiegłego roku Google ogłosił, że Android będzie wyposażony w obsługę RISC-V. Decyzję podjęto po doniesieniach, że Arm planuje zmienić system licencjonowania, nakładając tantiemy nie na producentów chipów, ale na producentów gotowych urządzeń, obliczając płatności w oparciu o koszt produktu końcowego.