Google domyślnie zacznie cenzurować wyraźne obrazy w wynikach wyszukiwania dla wszystkich

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
3 min. czytania

Google domyślnie włączy technologię filtrowania SafeSearch dla wszystkich użytkowników w nadchodzących miesiącach. Filtr ma na celu pomóc ludziom chronić siebie i swoje rodziny przed przypadkowym znalezieniem drastycznych lub szokujących obrazów podczas wyszukiwania. Gigant wyszukiwania planuje ogłosić tę funkcję dzisiaj, aby uczcić Dzień Bezpiecznego Internetu.

Filtr SafeSearch wkrótce stanie się domyślnym ustawieniem dla osób, które nie mają jeszcze włączonego filtra SafeSearch. W rezultacie Google będzie zamazywać wyraźne obrazy w wynikach wyszukiwania. Przez „wyraźne” obrazy odnosi się do pornografii, przemocy i okrucieństwa. Google zauważa, że ​​użytkownicy mają możliwość zmiany ustawienia w dowolnym momencie w ustawieniach swojego konta. Przed dzisiejszą zmianą filtr był już domyślnie włączony dla zalogowanych użytkowników poniżej 18 roku życia.

Rozmyty obraz Safe Search można wyświetlić, klikając Wyświetl obraz. Możesz też skonfigurować lub całkowicie wyłączyć ten filtr. Warto zauważyć, że SafeSearch działa tylko z wynikami wyszukiwania Google i nie blokuje treści dla dorosłych w innych wyszukiwarkach lub witrynach przed bezpośrednimi trafieniami. Google zauważa również, że chociaż filtr SafeSearch nie jest w 100% dokładny, nadal pomaga odfiltrować większość nieodpowiednich treści w wynikach wyszukiwania Google.

Google pierwotnie domyślnie włączył filtr SafeSearch dla zalogowanych użytkowników poniżej 18 roku życia w sierpniu 2021 r. – mniej więcej w tym samym czasie, gdy Kongres zażądał od Google i innych firm technologicznych ochrony dzieci przed negatywnym wpływem ich usług.

Włączając domyślnie filtrowanie dla wszystkich użytkowników, Google zwiększy prawdopodobieństwo, że dzieci i nastolatki nie napotkają wulgarnych obrazów. Nie każdy jest zalogowany na konto Google podczas wyszukiwania, dlatego filtr mógł nie być wcześniej używany dla nastolatków poniżej 18 roku życia. Ponadto ta funkcja może być przydatna dla użytkowników, którzy po prostu mogą o niej nie wiedzieć.

W zeszłym roku Google powiedział, że zaczyna używać sztucznej inteligencji do lepszego filtrowania nieodpowiednich treści z wyników wyszukiwania, chyba że użytkownik specjalnie szuka takich treści. Nawet jeśli technologia filtrowania SafeSearch jest wyłączona, Google nadal próbuje zmniejszyć ilość nieodpowiednich treści dla dorosłych z zapytań, które nie miały ich znaleźć. A teraz technologia sztucznej inteligencji BERT pomoże Google lepiej rozróżnić, jakie treści chciał zobaczyć użytkownik.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz