Google będzie szkolić sztuczną inteligencję na postach na Reddicie – będzie to kosztować 60 milionów dolarów rocznie

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
2 min. czytania

Administracja społeczności sieci Reddit zawarła umowę z Google i zgodziła się udostępniać jej treści do szkolenia modeli sztucznej inteligencji – podaje Reuters, powołując się na trzy własne źródła. Wartość transakcji wynosi około 60 milionów dolarów rocznie, dodało jedno ze źródeł.

Reddit, który przygotowuje się do wejścia na giełdę, szuka nowych źródeł przychodów w obliczu ostrej konkurencji ze strony TikTok i Facebook✴ na rynku reklamy cyfrowej. Spółka przygotowywała się do tego od ponad trzech lat i aby złożyć wniosek o pierwszą ofertę publiczną (IPO), będzie musiała szczegółowo przedstawić inwestorom swoje dane finansowe. W zeszłym roku Reddit wprowadził opłaty za dostęp do swojego API, czyli sposobu na dostęp do treści za pośrednictwem oprogramowania stron trzecich. Umowa z Google to pierwsza umowa z liczącym się graczem w dziedzinie sztucznej inteligencji.

Reddit został wyceniony na 10 miliardów dolarów w rundzie finansowania w 2021 roku i zamierza sprzedać około 10% swoich akcji w ramach pierwszej oferty publicznej. Umieszczenie aktywów platformy na giełdzie będzie pierwszym IPO dużego portalu społecznościowego od 2019 roku, kiedy rozpoczął się handel akcjami Pinteresta.

Twórcy modeli sztucznej inteligencji zawierają umowy z właścicielami treści, starając się dywersyfikować dane poza domeną publiczną Internetu. Przy wyborze zbiorów danych uczących konieczne jest rozwiązanie kwestii praw autorskich – praktyka prawna w tym zakresie nie jest jeszcze wykształcona.

Platforma Reddit została uruchomiona w 2005 roku przez programistę internetowego Steve’a Huffmana i przedsiębiorcę Alexisa Ohaniana. Jest znany ze swoich różnorodnych grup dyskusyjnych, z których niektóre liczą dziesiątki milionów członków.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz