Globalna sprzedaż procesorów graficznych osiągnie w tym roku 100 miliardów dolarów – lwią część będą stanowić chipy inne niż graficzne

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
3 min. czytania

Globalna sprzedaż procesorów graficznych osiągnie w tym roku 100 miliardów dolarów – lwią część będą stanowić chipy inne niż graficzne

Według analityków Jon Peddie Research do końca 2024 roku światowy rynek procesorów graficznych przekroczy 98,5 miliarda dolarów, pisze Tom’s Hardware.

Według JPR na rynku jest obecnie siedmiu twórców architektury GPU oraz 20 firm tworzących dyskretne, zintegrowane i wbudowane procesory graficzne. Większość z tych rozwiązań to zintegrowane procesory graficzne klasy podstawowej, a tylko kilka firm opracowuje oddzielne procesory graficzne do kart graficznych do gier i akceleratorów obliczeniowych.

Większość przychodów na światowym rynku procesorów graficznych pochodzi z rozwiązań, które nie są wykorzystywane do przetwarzania grafiki: w ujęciu ilościowym sprzedaż procesorów graficznych do zastosowań związanych ze sztuczną inteligencją i obliczeniami o wysokiej wydajności (HPC) wynosi zaledwie kilka milionów sztuk rocznie, ale ponieważ kosztują dziesiątki tysięcy dolarów za sztukę, sprzedaż takich produktów przynosi Nvidii dziesiątki miliardów dolarów, a AMD – miliardy.

W ciągu zaledwie dwóch kwartałów bieżącego roku podatkowego przychody Nvidii z dostaw procesorów graficznych dla AI i HPC wyniosły 42 miliardy dolarów, a za cały rok liczby te mogą wzrosnąć do 90 miliardów dolarów. AMD spodziewa się, że przychody ze sprzedaży swoich akceleratorów AI przekroczą 3 miliardy dolarów Jeśli mowa o pozostałych uczestnikach rynku, takich jak Biren czy MetaX, to nadal pod względem przychodów pozostają znacząco w tyle za liderami.

„Produkty graficzne stały się wszechobecne i można je znaleźć w praktycznie każdym współczesnym produkcie przemysłowym, naukowym, handlowym i konsumenckim” – powiedział dr Jon Peddie, prezes Jon Peddie Research. „Niektóre segmenty rynku, takie jak sztuczna inteligencja, trafiły na pierwsze strony gazet ze względu na szybki rozwój i wysoką średnią cenę sprzedaży (ASP), ale ich wielkość jest niewielka w porównaniu z innymi segmentami rynku”.

Tom’s Hardware zauważył, że choć rynek procesorów graficznych AI jest niewielki w porównaniu z innymi segmentami, wszyscy nowi gracze na rynku procesorów graficznych – zwłaszcza z Chin – skupiają się na rozwiązaniach dla centrów danych, a nie na grach. Oczywiście firmy te spotykają się z ograniczeniami ze strony rządu USA, który stara się odciąć Chinom dostęp do zaawansowanych technologii AI, ale wydają się być skłonne podjąć ryzyko ze względu na duży potencjał rynku AI.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz