Semiconductor Industry Association (SIA) przedstawiło statystyki dotyczące światowej sprzedaży produktów półprzewodnikowych w 2022 r., której wolumen wyniósł 573,5 mld USD. Dla porównania w 2021 roku sprzedaż wyniosła 555,9 mld dolarów.
Wiadomo, że sprzedaż znacznie zwolniła w drugiej połowie 2022 roku. Tym samym w IV kwartale wyniosły one 130,2 mld USD, o 14% mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku io 7,7% mniej niż w III kwartale. Globalna sprzedaż w grudniu 2022 r. wyniosła 43,4 mld USD, co oznacza spadek o 4,4% w porównaniu z listopadem. Statystyki są zbierane przez World Semiconductor Trade Statistics (WSTS) i obejmują 99% rynku układów scalonych w USA i 2/3 rynku półprzewodników poza Stanami Zjednoczonymi.
Według prezesa i dyrektora generalnego SIA, Johna Neuffera, w 2022 roku rynek półprzewodników przeżywał znaczące wzloty i upadki – jeśli na początku roku przychody osiągały rekordowe poziomy, to później nastąpił znaczny spadek. W dłuższej perspektywie perspektywy pozostają bardzo korzystne, powiedział Neuffer, ponieważ rola chipsów w życiu codziennym stale rośnie.
Na podstawie statystyk regionalnych sprzedaż na połączonym rynku obu Ameryk wzrosła o 16,0%, podczas gdy Chiny pozostały największym indywidualnym rynkiem półprzewodników ze sprzedażą na poziomie 180,3 mld USD, co oznacza spadek o 6,3% w porównaniu z 2021 r. W Europie natomiast wzrosły o 12,7%, w Japonii o 10,0%.
Osobno, w grudniu, wyniki były zgoła odmienne. W porównaniu z listopadem sprzedaż chipów spadła w Europie o 0,7%, w Japonii o 0,8%, w regionie Azji i Pacyfiku/Innych o 3,5%, w Chinach o 5,7%, aw obu Amerykach o 6,5%.
Niektóre segmenty produktowe wyróżniały się szczególnie w 2022 roku. Na przykład półprzewodniki analogowe, często stosowane w motoryzacji, dobrach konsumpcyjnych i komputerach, sprzedawały się bardzo dobrze, a przychody wzrosły o 7,5% rok do roku do 89 miliardów USD. Rynki układów logicznych i pamięci były tradycyjnie największymi segmentami (176 miliardów USD i odpowiednio 130 miliardów dolarów). Wreszcie, sprzedaż chipów motoryzacyjnych wzrosła o 29,2% rok do roku do rekordowych 34,1 miliardów dolarów w tym segmencie.
Jednak pomimo ogólnego spadku, w niektórych regionach nadal brakuje półprzewodników. Tak więc w Rosji, pod presją sankcji, brakowało chipów do paszportów nowego typu, które chwilowo przestały być wydawane.