GlobalFoundries stało się producentem kontrolerów z pamięcią ReRAM – technologię zakupiono od Japończyków

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
2 min. czytania

GlobalFoundries ogłosiło, że nabyło technologię nieulotnej rezystancyjnej pamięci o dostępie swobodnym (ReRAM) od Renesas Electronics do użytku w chipach domowych i przemysłowych urządzeń IoT oraz inteligentnych urządzeniach mobilnych, w tym w rozwiązaniach obsługujących 5G. Zastosowanie bloków ReRAM w kontrolerach zmniejszy zużycie pamięci i zwiększy jej odporność na zużycie, co idealnie sprawdza się w przypadku produktów typu „ustaw i zapomnij”.

Dla GlobalFoundries nie będzie to przypadkowe i nie pierwsze spotkanie z produkcją ReRAM według wybranej technologii. Producent chipów nabył tymczasową licencję na korzystanie z tej technologii w 2020 roku od Dialog Semiconductor. W 2021 roku Dialog Semiconductor został kupiony przez japoński koncern Renesas Electronics i GlobalFoundries musiało rozwiązać kwestie licencyjne z nowym właścicielem. Jak widać, problem został radykalnie rozwiązany – GlobalFoundries uzyskało technologię do pełnej dyspozycji.

Podobnie jak wiele technologii pamięci ReRAM, nabyta przez GlobalFoundries technologia pamięci Conductive Bridging RAM (CBRAM) wykorzystuje efekt kontrolowanego i odwracalnego przewodzenia w komórkach pamięci. Przewodnictwo powstaje w postaci nitek (łańcuchów) jonów miedzi w objętości komórki. Informacja zapisywana jest w postaci łatwo mierzalnej rezystancji ogniwa na prąd, której wartość opisuje stan ogniwa i niekoniecznie tylko 0 i 1 – takich stanów (pojemność cyfr) może być więcej niż dwa.

Pamięć ReRAM jest bardzo odporna na zużycie (dosłownie nie ma się co zużywać), zużywa bardzo mało, nie traci informacji po odłączeniu zasilania i jest znacznie szybsza niż klasyczna pamięć flash. GlobalFoundries będzie oferować bloki ReRAM jako część kontrolerów jako pamięć wbudowaną i nie będzie wypuszczać ich jako oddzielnych chipów. Przynajmniej jeszcze nie w ogłoszonych planach.

Pierwotnymi twórcami technologii CBRAM są niemiecka firma Qimonda AG oraz filia Arizona State University, Axon Technologies. Patenty i licencje na produkcję CBRAM kupił kiedyś amerykański startup Adesto Technologies. W 2020 roku Adesto Technologies zostało kupione przez firmę Dialog Semiconductor, którą rok później kupił Renesas.

GlobalFoundries w swoich obiektach dostosowało produkcję bloków ReRAM osadzonych w kontrolerach w odniesieniu do procesu technicznego 22FDX. Pamięć CBRAM przechodzi obecnie testy kwalifikacyjne z klientami firmy i przygotowuje się do pojawienia się na innych platformach.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz