Systemy oparte na sztucznej inteligencji generują mniej szkód dla środowiska podczas generowania tekstów i obrazów niż pisarze i artyści podczas tworzenia dzieł literackich i obrazów. Oto wniosek z badania: „Emisja dwutlenku węgla powstająca podczas pisania i ilustrowania jest niższa w przypadku sztucznej inteligencji niż w przypadku ludzi”.
Badanie przeprowadzone na początku tego roku wykazało, że systemy oparte na sztucznej inteligencji, takie jak ChatGPT, BLOOM, DALL-E 2 i Midjourney, tworzą dzieła literackie i obrazy o rzędach wielkości niższej emisji dwutlenku węgla niż ludzie pracujący ręcznie lub przy użyciu komputera.
Autorzy badania z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Irvine, Massachusetts Institute of Technology, University of Kansas School of Law i innych organizacji porównali emisję CO2 systemów AI i ludzi podczas podobnych działań, w oparciu o emisję na osobę w Stanach Zjednoczonych i Indiach oraz energię włożoną na etapie szkolenia AI, a także aby system AI wykonał zadanie określone we wniosku.
Jednocześnie badacze wychodzili z założenia, że „jakość pracy stworzonej przez sztuczną inteligencję jest zadowalająca dla każdego zadania”. Kluczowym wnioskiem z badania było to, że sieć neuronowa BLOOM do przetwarzania i generowania tekstu miała 1500 razy mniejszy wpływ na środowisko niż mieszkaniec USA tworzący jedną stronę tekstu, podczas gdy popularna sieć ChatGPT mogła wykonać to zadanie przy 1100 razy mniejszym śladzie węglowym niż człowiek.
Naukowcy zauważyli, że emisje przy rozwiązywaniu problemów z siecią neuronową DALL-E2 są podobne do ChatGPT i wynoszą około 2,2 g CO2 na jedno żądanie. Sieć neuronowa Midjourney, która tworzy obrazy na podstawie opisów tekstowych, ma niższy wskaźnik – 1,9 g CO2 na żądanie. Naukowcy sugerują, że „tworzenie obrazów AI generuje od 310 do 2900 razy mniej emisji CO2 na obraz niż tworzenie przez człowieka”.
Należy zaznaczyć, że porównania w dalszym ciągu nie można nazwać całkowicie trafnym, gdyż niektóre zadania po prostu przerastają możliwości systemów AI, np. napisanie oryginalnego artykułu na niszowy temat naukowy czy stworzenie obrazu – dzieła sztuki. Poza tym ludzie w trakcie życia i tak zostawiają ślad węglowy, niezależnie od tego, czy zajmują się pisaniem dzieł literackich, czy tworzeniem obrazów, czy nie.