FSB odkryła „akcję wywiadowczą USA” przeprowadzoną przez „zakładkę” w iPhonie

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
2 min. czytania

FSB poinformowała o ujawnieniu „kampanii wywiadowczej amerykańskich agencji wywiadowczych” realizowanej przy użyciu urządzeń Apple. Według departamentu firma celowo pozostawiła luki w swoich produktach, dzięki którym możliwe było zainstalowanie oprogramowania szpiegującego na iPhonie w celu szpiegowania rosyjskich dyplomatów na całym świecie.

„Ustalono, że zainfekowanych zostało kilka tysięcy telefonów tej marki. Jednocześnie oprócz abonentów krajowych, fakty zainfekowania numerów zagranicznych oraz abonentów korzystających z kart SIM zarejestrowanych w misjach dyplomatycznych i ambasadach w Rosji, w tym w krajach bloku NATO i przestrzeni poradzieckiej, a także w Izraelu, SAR i Chiny zostały ujawnione ”- mówi oświadczenie FSB.

Nieznane wcześniej złośliwe oprogramowanie, wykorzystujące lukę w iPhonie, generowało pewne „anomalie” w działaniu urządzeń – FSB nie precyzuje, jakiego rodzaju były to anomalie. Ponadto „informacje otrzymane przez rosyjskie służby wywiadowcze świadczą o ścisłej współpracy amerykańskiej firmy Apple z narodowym środowiskiem wywiadowczym, w szczególności z amerykańską NSA i potwierdzają, że deklarowana polityka prywatności użytkowników urządzeń Apple nie jest prawdziwa” poinformowała agencja. Producent iPhone’a, zdaniem FSB, „zapewnia amerykańskim służbom wywiadowczym szeroki wachlarz możliwości kontrolowania dowolnej osoby będącej przedmiotem zainteresowania Białego Domu”.

Jeszcze w 2015 roku amerykańskie agencje wywiadowcze zwróciły się do Apple’a z prośbą o odblokowanie iPhone’a przestępcy, który zorganizował masową egzekucję w kalifornijskim San Bernardino – wtedy firma odmówiła; ale już w 2017 roku sama zaproponowała odblokowanie iPhone’a należącego do mężczyzny, który zabił 26 osób w Sutherland Springs w Teksasie.

W marcu pracownikom administracji prezydenta Federacji Rosyjskiej nakazano porzucenie smartfonów iPhone i Android do użytku służbowego. „W rzeczywistości smartfonów nie można używać do celów oficjalnych, jakiekolwiek by one nie były. Tutaj nie ma różnicy. Nie ma znaczenia, jaki system operacyjny – Android, iOS – to naturalne, że nie są one używane do celów oficjalnych ”- powiedział wówczas rzecznik prasowy prezydenta Dmitrij Pieskow.

Źródła:

Kommiersant RBC

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz