Francuski startup wprowadził technologię RIS dla taniego Internetu satelitarnego

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
3 min. czytania

Firma Greenerwave opracowała niedrogą, energooszczędną technologię terminali satelitarnych opartą na „inteligentnych powierzchniach rekonfigurowalnych” (RIS) umożliwiających dostęp do Internetu. Technologia wykorzystuje sztuczną inteligencję i zmniejsza koszt zużycia energii przez terminale 10-krotnie w porównaniu do tradycyjnych metod.

Sieć satelitów znajdujących się na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO) takich firm jak Starlink i Eutelsat OneWeb ma zapewnić łączność w dowolnym miejscu na świecie. Jednak komunikacja z satelitami, które są w ciągłym ruchu i szybkie przełączanie się między nimi, wymaga zaawansowanej technologii antenowej, aby zapewnić niezawodną komunikację.

Próbując zakłócić rynek Internetu satelitarnego, Greenerwave zaproponowało radykalnie nowe podejście do budowy terminali naziemnych, jak podaje IEEE Spectrum. Technologia wykorzystująca metamateriały i „rekonfigurowalne inteligentne powierzchnie” do kształtowania i kierowania wiązek radiowych pozwala na tworzenie wysoce wydajnych anten przy znacznie niższych kosztach w porównaniu z tradycyjnymi antenami z układem fazowanym, które wymagają zastosowania złożonej i drogiej elektroniki.

Firma Greenerwave zbudowała terminal oparty na technologii RIS, który składa się z wielu małych, regulowanych jednostek odblaskowych, które wspólnie zmieniają kierunek i właściwości wiązki światła odbijającej się od powierzchni. Dyrektor generalny firmy Geoffroy Lerosey twierdzi, że w antenie zastosowano znacznie prostszą elektronikę, dzięki czemu technologia ta jest bardziej opłacalna i energooszczędna, szczególnie w przypadku zastosowań o znaczeniu krytycznym, takich jak pojazdy, w tym samoloty.

Podejście opiera się na badaniach podstawowych nad metamateriałami przeprowadzonych przez Lerosy’ego w Instytucie Langevina w Paryżu. Metamateriały to sztucznie utworzone struktury, które wykazują właściwości elektromagnetyczne, które zwykle nie występują w materiałach naturalnych. W szczególności zastosowano dwuwymiarowy metamateriał, będący powierzchnią składającą się z dużej liczby miniaturowych elementów odblaskowych, których oporność elektryczną można indywidualnie przełączać pomiędzy wysokim i niskim poziomem. Pozwala to na precyzyjną kontrolę fazy fal radiowych odbitych od każdego elementu.

Lerozi podkreśla, że ​​pomimo pozornej prostoty implementacji sprzętowej, do dostrojenia RIS potrzebne są złożone algorytmy. Greenerwave wykorzystuje specjalne oprogramowanie i cyfrowe bliźniaki oparte na sztucznej inteligencji do symulacji zachowania anteny i obliczenia optymalnych parametrów.

Według Lerosiego ich technologia otwiera nowe perspektywy w wykorzystaniu Internetu satelitarnego. Firma pozyskała już 15 milionów euro inwestycji w opracowanie pierwszego projektu przemysłowego terminala i planuje rozpocząć pierwszą sprzedaż do końca 2024 roku. Trwają także negocjacje z dużą firmą satelitarną Intelsat w sprawie stworzenia specjalistycznego terminala opartego na tej samej technologii RIS.

Co ciekawe, oprócz komunikacji satelitarnej, Greenerwave widzi potencjał wykorzystania swojego rozwoju dla sieci 5G, gdyż niskim poborem prądu mogą zainteresować firmy telekomunikacyjne. Standaryzacja tej technologii w 5G zajmie jednak trochę czasu.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz