Ford obniżył swoje udziały w Rivian 10-krotnie

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
2 min. czytania

Kiedy amerykański gigant samochodowy Ford Motor zainwestował 500 milionów dolarów w start-upowego producenta samochodów elektrycznych Rivian w 2019 roku, chciał wykorzystać platformę tego ostatniego do budowy własnych pojazdów. Następnie zmienił się zarząd Forda, a rozwój własnych platform dla pojazdów elektrycznych stał się priorytetem i do końca 2020 roku udział tego inwestora w kapitale Rivian spadł do 1,15%.

Ford Motor od wiosny 2021 roku stopniowo wycofuje środki z tych aktywów, choć do czasu IPO Riviana w listopadzie 2021 roku miał już 12% udziałów. Wkrótce po wejściu na giełdę jedna akcja Rivian wzrosła do 180 USD za akcję, co pozwoliło firmie przyćmić wielu weteranów pod względem kapitalizacji rynkowej, ale w 2022 r. udział Rivian jest wart mniej niż 20 USD.

Początkowa inwestycja Forda w kapitał Riviana wyniosła 1,2 miliarda dolarów, ale sprzedaż znacznej części udziałów start-upu przyniosła amerykańskiemu gigantowi samochodowemu 3 miliardy.Innymi słowy, nawet przy niezbyt udanej dynamice cen, Fordowi udało się zarobić na tych inwestycjach. Do końca ubiegłego roku akcje Rivian firmy Ford Motor spadły z 101,9 mln do 11 mln. Spółka nadal jest jednym z największych akcjonariuszy Rivian, ale jeszcze nie sprecyzowała, co zrobi z pozostałymi akcjami. Od lutego ubiegłego roku kurs akcji Rivian spadł o 70%.

Innym inwestorem strategicznym Rivian pozostaje gigant e-commerce Amazon. W ubiegłym roku został zmuszony do odpisania 2,3 miliarda dolarów ze względu na ujemną dynamikę kursu akcji producenta samochodów. Jednak Amazon jest zainteresowany uzyskaniem obiecanych 100 000 elektrycznych samochodów dostawczych od Rivian, które będą wykorzystywane do dostarczania zamówień do klientów.

Źródła:

CNBC TechCrunch

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz