Firma Microsoft wydała aktualizację systemu Windows 11 (22H2)

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
4 min. czytania

Kiedy system operacyjny Windows 11 został upubliczniony w październiku ubiegłego roku, Microsoft ogłosił, że główne aktualizacje jego funkcji będą publikowane raz w roku. Zgodnie z tym planem, dziś gigant oprogramowania wypuścił aktualizację Windows 11 (22H2), która niesie ze sobą wiele interesujących zmian, w tym interfejs z zakładkami Eksploratora plików, zaktualizowane menu Start, obsługę funkcji przeciągania i upuszczania elementy na pasku zadań i nie tylko.

Źródło obrazu: Tom's Hardware

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na pojawienie się w „Eksploratorze” tak zwanego interfejsu z zakładkami, dzięki któremu użytkownikom łatwiej będzie przenosić pliki między folderami bez konieczności otwierania dodatkowych okien. Nie jest to najważniejsza zmiana, ale jest jedną z długo oczekiwanych i sprawiających, że interakcja z platformą oprogramowania jest wygodniejsza.

Wprowadzono pewne zmiany w funkcji Snap Layouts, która pozwala teraz przeciągnąć aplikację na górę obszaru roboczego, aby wyświetlić wszystkie dostępne układy rozmieszczenia okien. Po wybraniu najbardziej odpowiedniego układu system operacyjny pomoże szybko rozdzielić inne otwarte okna w celu dalszej interakcji z nimi.

Menu Start, jeden z najbardziej rozpoznawalnych elementów systemu Windows 11, również doczeka się kilku poważnych zmian. Użytkownicy mają teraz trzy opcje umieszczania elementów w menu Start. Pierwsza opcja oferuje standardowe rozmieszczenie elementów, które były obecne w systemie operacyjnym od jego uruchomienia. Druga opcja pozwala na zwiększenie obszaru przypiętych aplikacji poprzez zmniejszenie obszaru z rekomendacjami. Trzecia opcja rozszerzy obszar rekomendacji poprzez zmniejszenie obszaru z przypiętymi aplikacjami.

Przypięte aplikacje można grupować w foldery. Aby utworzyć folder, po prostu przeciągnij ikonę jednej aplikacji na drugą, podobnie jak ma to miejsce w Androidzie i iOS. Użytkownicy mogą również zmieniać nazwy folderów i przenosić je w menu Start.

Narzędzie Focus w systemie Windows 11 (22H2) nazywa się Nie przeszkadzać, a w Centrum powiadomień pojawił się przycisk, aby je uruchomić. Tak jak poprzednio, ta funkcja umożliwia blokowanie wyskakujących powiadomień, które mogą odwracać uwagę od pracy. Ponadto tryb Nie przeszkadzać można skonfigurować tak, aby ważne powiadomienia nie były blokowane po aktywacji.

Wraz z tym Windows 11 przyniósł innowacje w podsystemie gier, w tym optymalizację nawigacji za pomocą kontrolera oraz usprawnienia dla gier działających w trybie okienkowym. Pasek kontrolera, który otwiera się automatycznie po wykryciu kontrolera, umożliwia szybkie uruchamianie gier za pomocą kontrolera Xbox. Można go również uruchomić z klawiatury za pomocą skrótu klawiaturowego Win+G. Aplikacja Kalibracja HDR może pomóc poprawić dokładność kolorów i zoptymalizować obraz podczas korzystania z trybu HDR w grach.

Ponadto w systemie Windows 11 (22H2) pojawiły się nowe funkcje, które sprawią, że proces interakcji z platformą oprogramowania będzie wygodniejszy dla osób niepełnosprawnych. Należą do nich w szczególności ogólnosystemowe „napisy na żywo” oraz nowe głosy w aplikacji Narrator, która odczytuje tekst wyświetlany na ekranie. Domyślnie napisy są wyświetlane u góry ekranu, ale w razie potrzeby można je umieścić na dole obszaru roboczego. „Napisy na żywo” mogą być również wykorzystywane podczas wideokonferencji, co jest szczególnie ważne w sytuacji, gdy rozmówcy noszą maski medyczne i nie można czytać z ruchu warg.

W ostatnich latach dużą popularność zyskały ulepszenia wideo, rozmycie tła podczas wideokonferencji i śledzenie oczu. Teraz Microsoft zintegrował te kontrolki na poziomie systemu operacyjnego.

Nie bez innowacji mających na celu poprawę bezpieczeństwa. Funkcja Smart App Control umożliwia blokowanie niezweryfikowanych i potencjalnie niebezpiecznych aplikacji. Pamiętaj, że ta funkcja będzie działać tylko na nowych komputerach z systemem Windows 11 lub po czystej instalacji systemu operacyjnego.

Udostępnij ten artykuł
Komentarze: 2