Firma Blue Origin opracowała technologię produkcji ogniw słonecznych na Księżycu – bezpośrednio z regolitu

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
3 min. czytania

Firma Blue Origin w ramach projektu Blue Alchemist stworzyła działający prototyp ogniw słonecznych do przyszłych misji księżycowych. Oczekuje się, że niezbędne materiały będą wydobywane bezpośrednio na Księżycu – otwiera to ogromne możliwości zaopatrzenia w energię misji księżycowych.

Firma od 2021 roku pracuje nad projektem produkcji ogniw słonecznych i kabli zasilających z materiałów imitujących księżycowy regolit. Oczekuje się, że materiały do ​​produkcji elektrowni księżycowych są dostępne na Księżycu dosłownie wszędzie. Firma wykazała już skuteczność technologii na wszystkich etapach. Jednocześnie stwierdza się, że technologię Blue Alchemist można skalować dosłownie do nieskończoności.

Firma Blue Origin bardzo poważnie potraktowała rozwój i wykorzystała imitację regolitu odpowiadającą księżycowemu „zarówno pod względem chemicznym, jak i mineralogicznym”, biorąc pod uwagę skład i strukturę surowców. Specjalny reaktor wykazał zdolność wytapiania z niego żelaza, następnie krzemu, a następnie aluminium za pomocą elektrolizy stopionego regolitu, co umożliwia oddzielenie tych pierwiastków od związanego z nimi tlenu – takie substancje są powszechne na powierzchni Księżyca. Ważne jest, aby tlen, niezbędny do napędu i podtrzymywania życia, był jedynie „produktem ubocznym” tego procesu.

Pęcherzyki tlenu w jednym z reaktorów demonstrują proces oddzielania się metali i półmetali od tlenu. Geometria reaktora, podejście do wydobywania metali i dobór materiałów zapewnią zrównoważoną produkcję na Księżycu.

Autorski podsystem transportu przemieszcza i dozuje materiał podgrzany do ponad 1600 stopni Celsjusza w kontrolowanym i energooszczędnym procesie. Jednocześnie wytrzymuje środowiska o wysokiej temperaturze z wysokimi właściwościami korozyjnymi.

Czystość otrzymanego krzemu to ponad 99,999%, poziom ten pozwala na tworzenie bardzo wydajnych ogniw fotowoltaicznych. Jednocześnie firma podkreśla, że ​​na Ziemi, aby uzyskać materiał o takiej czystości, trzeba stosować silnie toksyczne, a nawet wybuchowe substancje, a proces technologiczny opracowany dla Księżyca jest niemal całkowicie bezpieczny dla środowiska.

Aby chronić się przed niekorzystnym środowiskiem księżycowym, panele będą potrzebowały specjalnego szkła, które będzie produkowane tutaj z powiązanych produktów – w przeciwnym razie ogniwa słoneczne będą działać tylko przez kilka dni. Przy użyciu szkła z księżycowych produktów ubocznych żywotność ogniw słonecznych wyniesie ponad 10 lat. Ponieważ technologia ta obejmuje produkcję paneli słonecznych o zerowej emisji dwutlenku węgla, prawdopodobnie będzie na nią popyt również na Ziemi.

W skład zespołu pracującego nad Blue Alchemist wchodzą geolodzy, geochemicy, elektrochemicy, metalurdzy, specjaliści od różnych materiałów i elektryczności, a także wielu innych naukowców – od kosmonautów po robotyków. Laboratorium wyposażone jest w najnowocześniejszą aparaturę do przetwarzania regolitu w ogniwa słoneczne i drut aluminiowy, w tym narzędzia do badania odporności materiałów na agresywne środowisko.

Jak informuje Blue Origin, firma przygotowuje technologie uwzględniające interesy NASA, która jako priorytet programu kosmicznego określiła stworzenie infrastruktury na Księżycu i Marsie.

Niedawno ogłoszono kolejny projekt, w którym NASA wykorzysta technologie Blue Origin. W dającej się przewidzieć przyszłości rakieta New Glenn powinna dostarczyć na Marsa sondę NASA Photon, zaprojektowaną do badania magnetosfery Czerwonej Planety.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz