Firma American Atom Computing ogłosiła pierwszy na świecie komputer kwantowy posiadający ponad 1000 kubitów

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
2 min. czytania

Atom Computing, jeden z trzech zwycięzców konkursu na badania kwantowe DARPA, ogłosił gotowość wypuszczenia na rynek pierwszego w branży komputera kwantowego o wielkości ponad 1000 kubitów w 2024 roku. Według firmy po raz pierwszy zostanie osiągnięty kluczowy kamień milowy, po którym uniwersalne komputery kwantowe zaczną zmieniać rzeczywistość w dziedzinie superkomputerów.

Jednocześnie dziedzina komputerów kwantowych jest na tyle młoda, że ​​nadal nie ma ogólnie przyjętych testów ani zasad określania ich wydajności. Platforma kwantowa Atom Computing opiera się na neutralnych atomach, które podobnie jak pułapki jonowe wykorzystują impulsy świetlne (laserowe) do manipulowania kubitami. Przyszła platforma będzie wykorzystywać układ 1225 neutralnych atomów przekształconych w 1180 kubitów. Startup już testuje taką konfigurację.

Ogólnie rzecz biorąc, nie powinniśmy przejmować się tym, na jakiej podstawie zorganizowane są kubity Atom Computing. Najważniejsze, że można je ze sobą pomylić, można je połączyć w logiczne elementy i zapewnić korekcję błędów. Deweloper twierdzi, że jego platforma spełnia model bramki układów kwantowych – pozwala na uruchomienie odpowiednich algorytmów kwantowych, a także wykazuje czas koherencji dochodzący do 40 sekund, czyli o kilka rzędów wielkości dłuższy niż w przypadku nisko- kubity temperaturowe charakterystyczne dla systemów IBM czy Google.

System Atom Computing wykazał także możliwość pomiaru stanu kwantowego poszczególnych kubitów podczas obliczeń i wykrywania określonych typów błędów bez zakłócania pracy pozostałych kubitów, a także możliwość korygowania błędów kwantowych w czasie rzeczywistym.

Twórca twierdzi ponadto, że platformę można łatwo skalować, co szybko doprowadzi do powstania uniwersalnego, niezawodnego komputera kwantowego. Dostępne na rynku systemy posiadające ponad 1000 kubitów pojawią się w przyszłym roku. Aby umożliwić ich współpracę z klasycznymi komputerami, firma obiecuje współpracę z firmą NVIDIA, która stworzyła podobny „adapter” w postaci rozwiązania DGX Quantum. Ale to już inna historia.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz