Brytyjska firma Power Roll wraz z University of Sheffield zgłosiła postępy w produkcji filmu słonecznego z Perovskite. Ulepszony proces obiecuje spadek kosztów cienkich paneli słonecznych i wyższą wydajność wytwarzania energii elektrycznej. Takie panele w postaci filmu można przykleić w dowolnym miejscu, zamieniając dowolną wolną powierzchnię w generator energii.
Power Roll pracuje nad technologią produkcji rolników od Perovskite od 2012 roku. Zadaniem firmy jest stworzenie procesu jako niedrogiego i szybkiego uwalniania dużych tomów paneli słonecznych. Metoda toczenia jest do tego idealnie odpowiednia. Rolka Power jest pewna, że w najbliższej przyszłości będą w stanie wytwarzać objętość cienkich produktów wystarczających do produkcji 1 GW energii słonecznej.
Współpraca z naukowcami z University of Sheffield pomogła zbliżyć to marzenie. Prace wspólne doprowadziły do rewizji projektowania komórek. Wszystkie kontakty przewodzące zostały przeniesione na tylną część filmu, aby nie zasłaniały światła komórkami perovisky. Jest to tradycyjne podejście do produkcji paneli słonecznych – z kontaktami z tyłu. Korzystając z tego doświadczenia, Roll Power zwiększył wydajność paneli o 12,8 %, a także pozbył się Indii w ramach kontaktów tokowych, co sprawi, że produkcja będzie tańsza.
Ciekawy sposób na zrobienie cienkich paneli przechylania zasilania. W procesie przetwarzania na nich występuje rodzaj wytłaczania, co czyni w materiale wiele równoległych mikrokanacji. Na jednym metrze kwadratowym znajduje się 500 000 struktur mikrokanowych pokrytych materiałami przewodzącymi i fotoaktywnym atramentem perowskiego. Warstwy filmu ochronnego pozwalają na stabilne bułki drukowane i zwiększenie ich trwałości.
Można założyć, że struktura mikrokanowa pozwala lepiej zbierać pośrednie światło, a także sprawia, że materiał odporny na deformacje. Rozwój wygląda interesująco, ale jak dotąd zespół nie jest gotowy porozmawiać o przejściu do masowej produkcji. Próbki są nadal testowane przy użyciu skanerów X -Ray, co umożliwia debugowanie procesu jednolitego stosowania warstw i unikanie wad w przypadku masowej produkcji.