Laboratorium Narodowe Livermore. E. Lawrence (LLNL) z Departamentu Energii USA opublikował film (patrz poniżej) prezentujący proces montażu kompleksu obliczeniowego El Capitan, który stanie się najpotężniejszym superkomputerem na świecie. W obecnym rankingu TOP500 liderem jest system Frontier zainstalowany w Oak Ridge National Laboratory (ORNL), również będącym własnością Departamentu Energii USA. Frontierowa wydajność sięga 1194 Eflopów.
Superkomputer El Capitan będzie w stanie wykazać wydajność przekraczającą 2 EFLOPS (FP64). Montaż kompleksu rozpoczął się w lipcu tego roku, a oddanie do użytku zaplanowano na połowę 2024 roku. Koszt projektu szacowany jest na około 600 mln dolarów El Capitan oparty jest na platformie HPE Cray Shasta. W APU Instinct MI300A zastosowano architekturę hybrydową AMD: produkt zawiera 24 rdzenie z mikroarchitekturą Zen 4 ogólnego przeznaczenia, bloki CDNA 3 i 128 GB pamięci HBM3.
Należy zauważyć, że w projekcie El Capitan biorą udział setki pracowników LLNL i partnerów branżowych. Superkomputer składa się z tysięcy węzłów obliczeniowych i wymaga tyle samo energii, co średniej wielkości miasto. Przez kilka lat specjaliści przygotowywali infrastrukturę dla El Capitan, tworząc podsystemy zasilania i chłodzenia, instalując komponenty i instalując przyłącza sieciowe. Po uruchomieniu superkomputer będzie wykorzystywany do rozwiązywania problemów w obszarach energii jądrowej, bezpieczeństwa narodowego, opieki zdrowotnej, zmian klimatycznych itp.
Powiązane materiały:
Wielka Brytania zbuduje superkomputer eksaskalowy w Edynburgu Pierwszy europejski superkomputer eksaskalowy Jupiter otrzyma chipy SiPearl Rhea Arm i akceleratory NVIDIA Zakończono instalację superkomputera Aurora opartego na procesorze Intel Max: 2 EFLOPS, ponad 20 TB HBM2e i 220 PB pamięci masowej Klastry testowe przyszłego superkomputera El Capitan o wydajności 2+ Aflopów już w TOP500 NPP Itelma zainwestuje 2 miliardy rubli. w organizacji produkcji płytek drukowanych dla elektroniki