Rakieta nośna Vega francuskiej firmy Arianespace została po raz pierwszy od grudnia 2022 roku użyta do wyniesienia satelity w przestrzeń kosmiczną. Lotniskowiec wraz z urządzeniem Sentinel-2C przeznaczonym do monitorowania środowiska wystartował z kosmodromu w Gujanie Francuskiej 4 września o godzinie 22:50 czasu lokalnego (5 września o 04:50 czasu moskiewskiego). Około godzinę po wystrzeleniu satelita został wystrzelony na zamierzoną orbitę.
Rakieta Vega ma 30 metrów wysokości i może dostarczyć do 1,5 tony ładunku na orbitę kołową o wysokości 700 km. Pierwszy start rakiety miał miejsce w 2012 roku i do tej pory została wykorzystana w 22 misjach kosmicznych, z czego 20 zakończyło się sukcesem. Obecny lot był ostatnim lotem standardowej wersji rakiety nośnej Vega, ponieważ Arianespace będzie później używać mocniejszej Vega-C do wystrzeliwania satelitów w przestrzeń kosmiczną. Przewoźnik Vega-C był zwodowany dwukrotnie – w lipcu i grudniu 2022 roku. Pierwsza misja zakończyła się sukcesem, ale druga zakończyła się niepowodzeniem z powodu awarii dyszy drugiego stopnia rakiety. Kolejny lot przewoźnika Vega-C ma odbyć się jeszcze w tym roku.
W ramach najnowszego startu Vegi na orbitę wystrzelono satelitę Sentinel-2C, który jest częścią europejskiego programu obserwacji Ziemi. Tym samym na orbicie znajdują się już trzy satelity Sentinel, które tworzą i przesyłają na Ziemię wysokiej jakości obrazy, wykorzystywane do różnych celów, m.in. monitorowania terenu, zasobów wodnych i atmosfery. Wystrzelony dzisiaj Sentinel-2C ma zastąpić Sentinel-2A, który znajduje się w kosmosie od 2015 roku. W przyszłości na orbitę zostanie wyniesiony satelita Sentinel-2D, który zastąpi satelitę Sentinel-2B, jednak termin tej misji nie został jeszcze ustalony.