Elon Musk prowadzi rozmowy z głównymi inwestorami z Bliskiego Wschodu w celu pozyskania kapitału dla swojego startupu AI xAI. Planowane finansowanie może podnieść wycenę firmy do 45 miliardów dolarów, czyli prawie dwukrotnie więcej niż była warta tego lata. xAI dąży do wzmocnienia swojej pozycji w obliczu ostrej konkurencji ze strony takich gigantów technologicznych jak OpenAI, Google i Meta✴ oraz zainteresowania funduszy inwestycyjnych w Katarze i Arabii Saudyjskiej.
Negocjacje są na wczesnym etapie, ale Musk skontaktował się już z wiodącymi potencjalnymi inwestorami AI, w tym funduszami z Kataru i Arabii Saudyjskiej, a także obecnymi inwestorami xAI Sequoia Capital i Valor Equity Partners. Według źródeł omawiana wycena spółki wynosi około 45 miliardów dolarów, czyli prawie dwukrotnie więcej niż poprzednia wartość tego lata. Obecnie oczekuje się, że Valor poprowadzi tę rundę finansowania, a Sequoia dołączy jako współinwestor. Jednakże, jak wiedzą wtajemniczeni, warunki transakcji i skład uczestników mogą ulec zmianie w trakcie negocjacji.
Kluczową rolę w nowej rundzie mogą także odegrać inwestorzy z Arabii Saudyjskiej, w szczególności Saudi Arabian Sovereign Fund (PIF). Relacje Muska z PIF stały się poważnie napięte w 2018 r., kiedy ogłosił on zamiar przejęcia Tesli prywatnie, powołując się na rzekomo gwarantowane finansowanie. Musk twierdził wówczas, że fundusz jest gotowy wesprzeć transakcję, ale później oskarżył zarządzającego funduszem Yasira al-Rumayyana o niewystarczające wsparcie. W dokumentach sądowych Musk wskazał, że został „wrobiony” przez PIF, w wyniku czego do transakcji nie doszło. Pomimo napięć w przeszłości, w ostatnich miesiącach Musk aktywnie stara się wznowić dialog z funduszem i pozyskać go do współpracy w ramach xAI.
Niedawny udział Muska w konferencji Future Investment Initiative w Arabii Saudyjskiej pokazuje jego zainteresowanie przywróceniem kontaktów biznesowych z partnerami z Bliskiego Wschodu. Źródło zaznajomione z negocjacjami zauważyło: „Ci inwestorzy są zawsze otwarci na dyskusję o nowych obiecujących projektach, zwłaszcza w dziedzinie sztucznej inteligencji”. Szef MTP potwierdził także, że fundusz obecnie ogranicza wolumen inwestycji międzynarodowych, ale szczególną uwagę zwraca na sztuczną inteligencję jako jeden z priorytetowych obszarów. Ambicje Arabii Saudyjskiej, by stać się globalnym centrum sztucznej inteligencji, popierają główni światowi gracze, co podkreśla jej ambitne cele w tym sektorze.
Wśród potencjalnych uczestników finansowania jest katarski fundusz Qatar Investment Authority, który wcześniej wspierał Muska w zakupie Twittera. Zaangażowanie Kataru może poważnie wzmocnić pozycję xAI na międzynarodowej arenie AI. Regiony Zatoki Perskiej, w tym Katar, Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA), od dawna dążą do zdominowania sektora technologicznego poprzez korzystanie z dużych zasobów finansowych.
Ambicje Arabii Saudyjskiej w zakresie sztucznej inteligencji podkreśla jej współpraca z amerykańską firmą Groq, która niedawno ogłosiła plany budowy największego na świecie centrum danych AI w Arabii Saudyjskiej. Projekt będzie realizowany wspólnie z Aramco Digital, technologicznym ramieniem państwowego koncernu naftowego Aramco, i podkreśli rosnące znaczenie regionu w międzynarodowej społeczności technologicznej.
Jednocześnie Musk wzmacnia swoje wpływy polityczne, stając się coraz bardziej znaczącą postacią w kampanii wyborczej Donalda Trumpa. Przekazał znaczne datki na wsparcie kampanii byłego 45. Prezydenta Stanów Zjednoczonych i wielokrotnie brał udział w wydarzeniach związanych z kampanią. Na swojej platformie X Musk aktywnie promuje treści protrumpowskie, a na konferencji w Arabii Saudyjskiej otwarcie przyznał, że „odgrywa znaczącą rolę w tych wyborach”. Ta aktywna pozycja polityczna może wpłynąć na postrzeganie Muska jako biznesmena i wzmocnić jego pozycję wśród konserwatywnej części amerykańskiego społeczeństwa.
Popularność startupów AI gwałtownie wzrosła od czasu wypuszczenia chatbota ChatGPT OpenAI pod koniec 2022 roku. Jak podaje PitchBook, w pierwszej połowie tego roku ponad 40% wszystkich inwestycji venture capital w Stanach Zjednoczonych skierowane zostało na projekty z zakresu AI. Jednak opracowanie zaawansowanych modeli wielkojęzykowych (LLM) wymaga znacznych inwestycji finansowych, a także współpracy z dużymi inwestorami, producentami chipów i dostawcami usług w chmurze. Ostatnia runda OpenAI, w której wyceniono firmę na 150 miliardów dolarów, skłoniła wiele startupów do ponownego rozważenia swoich strategii finansowych i aktywnego poszukiwania nowych źródeł finansowania.