Elektryczne pickupy Ford F-150 Lightning mają problemy z akumulatorem – dostawy są wstrzymane

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
2 min. czytania

Historia pierwszego globalnego wycofania pojazdu elektrycznego Toyoty ze względu na ryzyko oddzielenia się kół podczas jazdy jest wyjątkiem od ogólnej zasady: samochody elektryczne są zwykle wycofywane właśnie z powodu wad pokładowego układu elektrycznego lub akumulatora. Podobny incydent grozi również firmie Ford Motor, która poinformowała o wstrzymaniu dostaw pickupów F-150 Lightning z powodu usterki akumulatora.

Wstrzymanie dostaw elektrycznych pickupów tego modelu, na które był popyt w Stanach Zjednoczonych, stało się znane w pierwszej połowie tygodnia, ale oficjalne szczegóły pojawiły się dopiero teraz. Jak wyjaśnia Electrek, powołując się na oficjalne oświadczenie służby prasowej producenta samochodów, podczas kontroli jakości produkowanych samochodów w jednym z nich stwierdzono usterkę akumulatora trakcyjnego. Producent prawie ustalił przyczynę usterki, do końca tygodnia Ford musi zdecydować, jakie działania podjąć, aby zapobiec występowaniu usterek w przyszłości, a na czas trwania dochodzenia wysyłka gotowych pickupów na sprzedaż zostało zatrzymane. Możliwe, że usunięcie usterki w ramach produkcji seryjnej może zająć kilka tygodni – tłumaczą przedstawiciele Forda.

Jak dotąd nie ma statystyk dotyczących manifestacji podobnej usterki w sprzedawanych już przetwornikach F-150 Lightning. Z tego powodu nie ma potrzeby wycofywania już sprzedanych maszyn, jak podsumowuje służba prasowa firmy. Obecnie południowokoreańska firma SK On dostarcza te pickupy z akumulatorami trakcyjnymi, ale w przyszłości Ford spodziewa się przejść na akumulatory LFP chińskiej marki CATL, a następnie rozpocząć ich produkcję w nowej fabryce w Michigan. W tym roku Ford spodziewał się wyprodukować nawet 350 000 elektrycznych pickupów F-150 Lightning i nadal trudno jest ocenić, jak historia usterki w jednym samochodzie wpłynie na faktyczne wielkości produkcji.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz