El Capitan oparty na chipach AMD stał się najszybszym superkomputerem na świecie

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
3 min. czytania

Wyposażony w procesory AMD El Capitan zajął pierwsze miejsce w rankingu najpotężniejszych superkomputerów świata z wydajnością 1,7 eksaflopa, wyprzedzając poprzedniego lidera Frontiera z 1,3 eksaflopem. Na trzecie miejsce spadła Intelowa Aurora.

El Capitan to ogromny system składający się z 44 544 jednostek APU AMD Instinct MI300A i 11 136 węzłów. Pojemność pamięci głównej wynosi 5,4 petabajtów, a za przetwarzanie dużych ilości danych odpowiada lokalny system przechowywania „Rabbit”. Według Tom’s Hardware test High-Performance Linpack (HPL) wykazał w rzeczywistych warunkach wydajność na poziomie 1742 eksaflopów, czyli o 45% szybciej niż najbliższy konkurent. Teoretyczna szczytowa wydajność sięga 2746 eksaflopów, ale taka wydajność w realnym świecie jest praktycznie nieosiągalna.

Superkomputer będzie używany w Stanach Zjednoczonych do symulacji wybuchów jądrowych i oceny stanu arsenału nuklearnego kraju. Ponadto system umożliwi rozwój nowych międzykontynentalnych rakiet balistycznych (ICBM) oraz rozwiąże problemy związane z obliczeniami wielkiej skali i sztuczną inteligencją. El Capitan jest w stanie przetwarzać dane z dużą precyzją (FP64), niezbędną do zadań naukowych i inżynieryjnych, w przeciwieństwie do systemów skupionych wyłącznie na zadaniach AI.

El Capitan został zbudowany przez HPE w oparciu o architekturę Shasta, która jest wykorzystywana także w innych systemach eksaskalowych takich jak Frontier i Aurora. Wszystkie trzy superkomputery zajmują pierwsze miejsca na liście Top500, co potwierdza wiodącą pozycję HPE w dziedzinie obliczeń o wysokiej wydajności. Znajdujący się obecnie na drugim miejscu Frontier również wykazał lepsze wyniki w porównaniu do poprzednich testów, zwiększając swoją wydajność do 1353 eksaflopów.

Wiadomo również, że system zużywa ponad 35 MW mocy przy pełnym obciążeniu i zajmuje 18. miejsce na liście najbardziej energooszczędnych superkomputerów Green500, osiągając 58,89 GFLOPS na wat. Superkomputer El Capitan ma ponad 11 milionów rdzeni przetwarzających zintegrowanych z procesorami Instinct MI300A, które łączą procesor i procesor graficzny w jednym pakiecie. Każdy procesor MI300A zawiera 146 miliardów tranzystorów i wykorzystuje zaawansowane technologie pakowania chipów 3D, aby znacznie poprawić efektywność energetyczną i wydajność.

Szczególną uwagę zwraca sytuacja z superkomputerem Aurora, zbudowanym w oparciu o technologię Intel. Pomimo wcześniej zgłoszonych wyników, system nie był w stanie dostarczyć nowych danych znamionowych, co wskazuje na ciągłe problemy ze sprzętem i chłodzeniem. Jednocześnie Aurora nadal pozostaje najpotężniejszym superkomputerem AI na świecie, osiągającym wydajność 10,6 exaflopów w zadaniach o mieszanej precyzji.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz