Dzięki oszczędnościom Microsoftowi udało się zwiększyć zysk netto o 27%.

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
4 min. czytania

Gigant oprogramowania Microsoft opublikował w tym tygodniu swoje kwartalne wyniki, ujawniając, że przychody korporacji przekroczyły oczekiwania analityków i osiągnęły 56,52 miliarda dolarów, a zysk netto wzrósł o 27% dzięki wysiłkom zarządu zmierzającym do cięcia kosztów. Akcje Microsoftu wzrosły po zamknięciu sesji o prawie 4%.

Jak zauważa CNBC, dyrektor finansowa spółki Amy Hood podczas wydarzenia sprawozdawczego wskazała na korzystniejszą od oczekiwań analityków prognozę przychodów na bieżący kwartał, co odbiło się także na dynamice kursu akcji. O ile eksperci spodziewali się, że Microsoft w bieżącym kwartale zarobi nie więcej niż 60,9 mld dolarów, to zarząd korporacji spodziewa się przychodów na poziomie od 60,4 do 61,4 mld dolarów, co oznacza wzrost o 15% rok do roku.

W ostatnim kwartale przychody Microsoftu wzrosły o prawie 13% do 50,12 miliarda dolarów. Zysk netto rok do roku wzrósł o 27% do 22,29 miliarda dolarów, zysk operacyjny wzrósł o 25% do 26,9 miliarda dolarów. Biznes chmurowy Intelligent Cloud zapewnił korporacji Przychody na koniec ostatniego kwartału wyniosły 24–26 miliardów dolarów, co odpowiada 19% wzrostowi rok do roku. Podział ten obejmuje także m.in. infrastrukturę chmurową Azure. W tym ostatnim obszarze przychody wzrosły o 29%, podczas gdy analitycy przewidywali wzrost o 26%. Według Amy Hood w pierwszej połowie przyszłego roku przychody branży chmurowej będą nadal rosły o 26–27% kwartalnie, ale przy coraz większym udziale tego wzrostu z systemów sztucznej inteligencji.

Wspierany przez Microsoft startup OpenAI, który stworzył ChatGPT, pomaga swojej partnerskiej korporacji udoskonalać własne narzędzia w tym obszarze, dzięki czemu liczba klientów usługi Azure OpenAI rosła sekwencyjnie w ostatnim kwartale z 11 do 18 tys. Wzrost liczby klientów firma była w stanie wesprzeć zwiększoną liczbą akceleratorów obliczeniowych. Zdaniem kadry kierowniczej Microsoftu aż o trzy punkty procentowe wzrostu przychodów Azure w ostatnim kwartale wynikały z systemów sztucznej inteligencji.

Dział Produktywności i Procesów Biznesowych, który obejmuje Microsoft 365, LinkedIn i Dynamics, zwiększył swoje przychody o 13% do 18,59 miliarda dolarów w ostatnim kwartale. Z usługi Teams korzysta obecnie nawet 320 milionów osób miesięcznie, w porównaniu z zaledwie 300 milionów w ciągu sześciu miesięcy temu Człowiek. Od 1 listopada klienci korporacyjni Microsoft będą mieli dostęp do subskrypcji usługi Microsoft 365 Copilot AI, która pozwala im zwiększyć produktywność w aplikacjach biurowych wykorzystujących generatywną sztuczną inteligencję. Dostęp do usługi będzie kosztować co najmniej 30 dolarów miesięcznie.

Dział More Personal Computing zwiększył swoje przychody o 3% do 13,67 miliarda dolarów, przekraczając oczekiwania analityków. Ten segment działalności Microsoftu obejmuje Windows, Xbox, Bing i Surface. Sprzedaż licencji na system operacyjny Windows producentom komputerów PC przyniosła Microsoftowi o 4% więcej pieniędzy niż rok wcześniej. Liczba ta jest ujemna już piąty kwartał z rzędu. Jak zauważyła Amy Hood, rynek komputerów PC zaczyna się stabilizować. Gartner szacuje, że dostawy komputerów PC spadły o 9% w trzecim kwartale w porównaniu do 30% w pierwszym kwartale.

Microsoft wolniej zwiększał wydatki na rozwój i marketing. W ostatnim kwartale wzrosły one zaledwie o 1,3%, co było najniższym wynikiem od 2016 roku. W bieżącym kwartale zarząd Microsoftu spodziewa się wzrostu tego typu wydatków o 5%. Umowa z Activision Blizzard znajdzie odzwierciedlenie w sprawozdaniach finansowych Microsoftu dopiero w kolejnym kwartale. Od początku tego roku akcje Microsoftu wzrosły o 38%, przy łącznym wzroście indeksu S&P 500 o 11%.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz