Biznes chmurowy Google, obejmujący infrastrukturę i subskrypcje oprogramowania, zanotował w trzecim kwartale wzrost o 35% rok do roku do 11,35 miliarda dolarów – rok temu dynamika w tym obszarze wyniosła 29%. Najszybszy rozwój wśród konkurentów wykazał Google Cloud.
Amazon Web Services, który pozostaje liderem rynku, odnotował wzrost o 19% do 27,45 miliarda dolarów, co stanowi oddział dwukrotnie większy niż Google Cloud, ale rośnie o połowę wolniej. Przychody drugiego miejsca Microsoftu z platformy Azure i innych usług w chmurze wzrosły o 33% w porównaniu z ubiegłym rokiem. Pięć z sześciu „biliardowych” firm technologicznych opublikowało w tym tygodniu wyniki finansowe, z wyjątkiem Nvidii. Niemal równoczesne raporty Amazon, Alphabet i Microsoft pomagają inwestorom ocenić przebieg wojen chmurowych.
Alphabet tradycyjnie opierał się na reklamie cyfrowej, ale nie daje już powodów, by nazywać siebie leniuchem – szybki rozwój Google Cloud świadczy o dywersyfikacji przychodów firmy – twierdzą analitycy. W ubiegłym roku firma po raz pierwszy zaobserwowała zysk, a w trzecim kwartale 2024 roku jej marża operacyjna wyniosła 17%. Marża operacyjna AWS za ten sam okres wyniosła 38%, co analitycy określili jako kolosalne. Na początku roku Amazon wydłużył żywotność swoich serwerów z pięciu do sześciu lat, pomagając mu podnieść marże operacyjne o dwa punkty procentowe. Microsoft w tym roku w swoim raporcie wyodrębnił Azure spośród innych produktów – usługi AI pomogły działowi chmurowemu osiągnąć znaczący wzrost. Popyt na usługi firmy przekracza dostępne moce produkcyjne – wzrost Azure pod koniec kwartału nieco wyhamował, ale zapowiada się na wyższy poziom w pierwszej połowie 2025 roku.
Amazon przyznał też, że popyt przewyższa dostępną moc – firma korzysta nie tylko z akceleratorów Nvidii, ale także z własnego Trainium 2, którym także klienci wykazują zainteresowanie. Google pracuje obecnie nad szóstą generacją własnych akceleratorów TPU; Microsoft wprowadził na rynek własne chipy Maia pod koniec ubiegłego roku, jednak nadal służą one własnym usługom firmy i nie są oferowane klientom do wynajęcia.
Oracle, czwarty co do wielkości gracz w USA, swój raport kwartalny opublikuje dopiero w grudniu. W zeszłym roku firma podała, że przychody z infrastruktury chmurowej wzrosły o 45% do 2,2 miliarda dolarów – kwartał wcześniej wzrost wyniósł 42%. Oracle nawiązała także współpracę z większymi konkurentami, którzy udostępnią jej bazy danych na ich platformach, co również zapowiada się jako czynnik stymulujący rozwój jej działalności.