Duma Państwowa przyjęła ustawę o cyfrowym rublu

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
2 min. czytania

Duma Państwowa przyjęła dziś ustawę zasadniczą, która stanowi podstawę prawną wprowadzenia w Rosji trzeciej formy waluty narodowej – rubla cyfrowego. Cyfrowy rubel będzie emitowany przez Bank Rosji jako dodatek do już znajdujących się w obiegu rubli gotówkowych i bezgotówkowych. Główne przepisy ustawy wejdą w życie 1 sierpnia 2023 r.

Na poziomie legislacyjnym ustalone są obowiązki Banku Rosji jako operatora cyfrowej platformy rubla. Bank Rosji, wraz z innymi obowiązkami regulatora, będzie w pełni odpowiedzialny za otwieranie i wspieranie funkcjonowania portfeli cyfrowych, przeprowadzanie transakcji z trzecią formą waluty narodowej. Nowa ustawa stosuje wymogi tajemnicy bankowej do operacji i rachunków rubla cyfrowego, podobnie jak istniejące zasady dotyczące środków pieniężnych i bezgotówkowych.

Ustawa określa podstawowe pojęcia prawne związane z wprowadzeniem cyfrowego rubla: status cyfrowego rubla i transakcje z nim związane, relacje między operatorem cyfrowej platformy rubla (Bankiem Rosji), jej uczestnikami (pośrednikami finansowymi) i użytkowników (obywateli i firm). Ustawa określa również podstawowe zasady interakcji transgranicznej z wykorzystaniem waluty cyfrowej.

Planowane jest wykorzystanie cyfrowego rubla przede wszystkim do płatności i przelewów. Obecna wersja prawa zabrania otwierania depozytów i udzielania pożyczek w walucie cyfrowej. Od sald w portfelach cyfrowych nie są naliczane odsetki. Zdaniem ustawodawcy powinno to sprzyjać rozwojowi konkurencji i innowacyjności na rynku finansowym.

Rada Dyrektorów Banku Rosji powinna ustalić zasady operacji na cyfrowej platformie rubla. Musi też określić taryfy za operacje z cyfrowym rublem oraz ramy czasowe, w jakich banki będą musiały zapewnić klientom możliwość przeprowadzania takich operacji. Planuje się, że dla osób fizycznych przelewy i płatności w rublach cyfrowych będą bezpłatne, a osoby prawne będą musiały zapłacić 0,3% kwoty płatności. Rosjanie mają mieć pełny dostęp do cyfrowego rubla w latach 2025-2027.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz