Według raportu firmy analitycznej Jon Peddie Research, w pierwszym kwartale 2023 r. globalny rynek procesorów graficznych (GPU) do komputerów PC osiągnął 54,8 mln sztuk, co oznacza spadek o 14% qoq i 43% rok do roku. Dostawy jednostek centralnych (CPU) do komputerów osobistych spadły o 39% w ciągu roku.
Między 2022 a 2026 rokiem skumulowana roczna stopa spadku dostaw GPU wyniesie 4,42%, a do końca tego okresu zainstalowana baza osiągnie 2913 mln sztuk. Jednocześnie penetracja grafiki dyskretnej w ciągu najbliższych pięciu lat wzrośnie do 34%. W porównaniu z ubiegłym rokiem dostawy GPU spadły o 40% w przypadku komputerów stacjonarnych i 45% w przypadku laptopów.
Udział AMD w rynku wzrósł w tym kwartale o 0,9%, podczas gdy Intel spadł o 2,9%, a NVIDIA o 1,96%. W tym samym czasie dostawy AMD spadły o 7,8%, Intel – o 17,5%, NVIDIA – o 4,1%.
Jednocześnie przeciętny komputer PC w pierwszym kwartale miał 1,2 procesora graficznego (łącznie ze zintegrowaną i oddzielną grafiką), czyli o 2,2% więcej niż w poprzednim kwartale.
Rynek procesorów do komputerów PC spadł o 15,6% kw/kw i 38,8% rok do roku. Wolumen dostaw dyskretnych kart graficznych w porównaniu do poprzedniego kwartału spadł o 12,6%.
Analityk Jon Peddie powiedział, że wszyscy dostawcy zgłosili pozbycie się zapasów, więc zdrowa dynamika rynku powinna powrócić w drugiej połowie lub pod koniec roku. Analitycy przewidują nieznaczny wzrost rynku procesorów i kart graficznych w trzecim i czwartym kwartale, ale sprzedaż w segmencie PC pozostanie niska w drugim kwartale. Spośród trzech czołowych dostawców NVIDIA najlepiej radziła sobie z likwidacją zapasów. Na tym tle ostro wyróżnia się rynek akceleratorów AI dla centrów danych: tutaj oczekuje się, że NVIDIA zwiększy dostawy o 53% w drugim kwartale, podczas gdy AMD i Intel zmniejszą je odpowiednio o 0,93% i 1,8%.