Dostawy procesorów do komputerów PC wzrosły o jedną trzecią rok do roku

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
2 min. czytania

Specjaliści Jon Peddie Research w ramach swoich regularnych badań zapoznali się z rynkiem jednostek centralnych do komputerów stacjonarnych i laptopów, identyfikując tendencję na rynku do powrotu do wahań sezonowych. Ich zdaniem świadczy to o normalizacji sytuacji z zasobami magazynowymi i poziomem popytu. W pierwszym kwartale dostawy procesorów do komputerów osobistych wzrosły o 33% do 62 milionów rok do roku, ale w ujęciu rok do roku spadły o 9,4%.

W pierwszym kwartale ubiegłego roku na rynek trafiło 47 mln procesorów do komputerów PC, z czego 68% stanowiły rozwiązania do laptopów, a 32% do komputerów stacjonarnych. Do czwartego kwartału ubiegłego roku wolumen dostaw wzrósł do 69 mln sztuk, struktura podaży przesunęła się według formuły „69:31” na korzyść chipów mobilnych. Do pierwszego kwartału tego roku dostawy procesorów do komputerów PC spadły sekwencyjnie o 9,4% do 62 mln sztuk, ale taka dynamika jest zgodna z typowo sezonową specyfiką. Co więcej, w porównaniu rocznym wolumen dostaw w dalszym ciągu wzrósł o 33%. Udział procesorów mobilnych wzrósł do 73%, podczas gdy w segmencie komputerów stacjonarnych odsetek ten spadł do 27%.

Osobno specjaliści Jon Peddie Research monitorowali dynamikę dostaw procesorów ze zintegrowaną grafiką. W porównaniu rocznym dostawy takich procesorów wzrosły o 30% do 56 mln sztuk, choć sekwencyjnie spadły z 62 mln sztuk. Analitycy przewidują, że w ciągu najbliższych pięciu lat udział procesorów ze zintegrowaną grafiką w rynku komputerów PC wzrośnie do 98%. W pierwszym kwartale tego roku, sądząc po prezentowanych statystykach, ledwie przekroczyła 90%.

Warto zauważyć, że dostawy procesorów do serwerów w pierwszym kwartale spadły o 13% w ujęciu sekwencyjnym i 17% rok do roku. Może to być konsekwencją aktywnej ekspansji akceleratorów obliczeniowych opartych na GPU w segmencie serwerów. Te bardzo poszukiwane komponenty po prostu odbierają budżet na zakupy centralnym procesorom klasy serwerowej.

Według ekspertów z Jon Peddie Research stały spadek dostaw procesorów wpisuje się w normalne trendy sezonowe, co wskazuje na stabilizację rynku. Jeżeli to założenie się potwierdzi, to w drugim kwartale rynek procesorów centralnych również będzie oczekiwał ograniczenia dostaw.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz