Do końca tego roku dostawy laptopów wzrosną o 3,7%, ale popyt skoncentruje się w segmencie cenowym dla początkujących

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
2 min. czytania

Rynek komputerów PC, od dawna zdominowany przez laptopy, wciąż nie do końca otrząsnął się ze skutków pandemii, która spowodowała przepełnienie zapasów i spadek popytu, jednak eksperci TrendForce uważają, że światowe dostawy laptopów do końca tego roku nadal będą rosły o 3,7% w stosunku do stanu poprzedniego do 173,65 mln sztuk.

Jednocześnie popyt na nowe urządzenia tego typu będzie skoncentrowany głównie w segmencie cenowym podstawowym oraz w segmencie usług edukacyjnych. Producenci laptopów pokładają nadzieje w ożywieniu popytu, opierając się głównie na flagowych modelach z funkcją akceleracji systemów sztucznej inteligencji, jednak wysokie koszty nowych produktów w warunkach niepewności makroekonomicznej odstraszają wielu nabywców.

Zdaniem ekspertów TrendForce dopiero w przyszłym roku popyt na laptopy ze sztuczną inteligencją ze strony odbiorców korporacyjnych umożliwi wzrost wolumenu dostaw o 5% w porównaniu z rokiem bieżącym. W zakresie dywersyfikacji geograficznej produkcji laptopów zachodzą także istotne zmiany. Kontraktowi producenci laptopów próbują przenieść swoje montaże z Chin do Wietnamu i Tajlandii, a Indie starają się przyciągnąć producentów. Według autorów prognozy udział Wietnamu w światowym rynku usług produkcji kontraktowej laptopów wzrośnie w tym roku do 6%. Najbardziej aktywnymi graczami w tym kierunku migracji będą Dell i Apple.

Wysiłki serwisantów zamówień HP Inc. Tajwańskie firmy Quanta i Inventec przeniosą produkcję laptopów do Tajlandii, pozwolą temu ostatniemu krajowi szybko zwiększyć swój udział w rynku tych usług do 2,3%. Jeśli w zeszłym roku tylko 7,2% laptopów zostało wyprodukowanych poza Chinami, to na koniec bieżącego roku liczba ta wzrośnie do 12,4%. Tak czy inaczej, żaden inny region planety nie może się jeszcze pochwalić tak dużymi możliwościami w zakresie produkcji laptopów i rozwiniętą siecią dostawców komponentów. Zdolność dostawców laptopów końcowych do szybkiego dostosowania się do zmieniających się warunków rynkowych w dużej mierze zadecyduje o ich sukcesie rynkowym w nadchodzących latach.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz