Otwarta architektura procesorów RISC-V pojawiła się w 2014 roku i do chwili obecnej, według organizacji koordynującej projekt, RISC-V International, zastosowano ją w ponad 1 miliardzie chipów. A to dopiero początek, bo do 2030 roku ma być obecny w 16 miliardach chipów.
Takie oświadczenie złożyła szefowa RISC-V International, Calista Redmond, podczas wydarzenia RISC-V Summit – pokazała slajd z prognozą, że złożona roczna stopa wzrostu (CAGR) utrzyma się w nadchodzących latach na poziomie 40%. Tym samym do 2030 roku architektura ta będzie wykorzystywana w 16 miliardach systemów na chipie, choć dziś jest ich około 1 miliarda. Prognozę wysunęli analitycy z SHD Group, którzy zaprezentują szczegółowy raport na temat RISC-V w Grudzień.
„Mamy już miliardy rdzeni na całym świecie, a niektórzy analitycy zauważyli nawet, że coraz trudniej jest znaleźć nowe rozwiązanie, które nie uwzględnia RISC-V. RISC-V to najważniejsza rewolucja technologiczna naszych czasów” – powiedział Redmond. Architektura ta jest szeroko stosowana w mikrokontrolerach, takich jak te zawarte w układach Qualcomm na chipie. Meta✴, Intel, Tenstorrent i Ventana opracowują własne rozwiązania dla sztucznej inteligencji i platform obliczeniowych o dużej wydajności opartych na RISC-V.
Aby procesory RISC-V mogły w pełni konkurować z chipami x86 i opartymi na architekturze ARM, wymagany jest ekosystem oprogramowania i sprzętu. Obie rozwijają się w szybkim tempie: dziś otwartą architekturę wspiera ponad 4000 firm na całym świecie, a branża produkuje już wystarczającą liczbę płyt głównych dla twórców sprzętu i oprogramowania.