Wygląda na to, że startup xAI, założony przez Elona Muska, przejął wszystkie poprzednie zamówienia na serwery AI od borykającej się z trudnościami Supermicro, aby przekazać je swoim konkurentom. Według UDN beneficjentami będzie Dell, a także jego partnerzy Inventec i Wistron. Dla Supermicro, któremu już grozi wycofanie z Nasdaq, będzie to kolejny cios.
Wcześniej Dell i Supermicro dostarczały sprzęt firmom Elona Muska m.in. xAI i Tesla. Oficjalnie poinformowano, że xAI zakupiło chłodzone cieczą serwery AI od Supermicro. Jednak po rozpoczęciu przez Departament Sprawiedliwości USA śledztwa w sprawie działalności dostawcy w związku z możliwymi oszustwami księgowymi i naruszeniem reżimu sankcji, akcje spółki upadły. Następnie, według UDN, firmy Muska zdecydowały się przekazać zamówienia innym wykonawcom.
Wśród dostawców serwerów AI firma Dell ma dobre możliwości pozyskiwania zamówień. Na przykład Wistron produkuje płyty główne dla firmowych serwerów AI i zajmuje się niektórymi zadaniami montażowymi – partnerzy, którzy będą jednymi z głównych beneficjentów upadku Supermicro. W rzeczywistości Wistron już zwiększa moce produkcyjne, aby zaspokoić popyt, szczególnie w trzech fabrykach na Tajwanie i w Meksyku. Wistron bardzo optymistycznie patrzy w przyszłość i spodziewa się, że popyt na serwery AI będzie rósł w trzycyfrowym tempie.
Inventec jest także głównym dostawcą Della i również otrzyma swoją część tortu z zamówienia Supermicro. Firma od dawna zajmuje się produkcją systemów AI i jest jednym z trzech największych partnerów Della zajmujących się montażem serwerów. W 2024 roku firma dostarczyła maszyny oparte na chipach z rodziny NVIDIA Hopper, ale już w pierwszym kwartale 2025 roku będzie mogła dostarczać opcje na platformie NVIDIA Blackwell – z akceleratorami B200 i B200A. Uważa się, że firma ma wolne moce produkcyjne w Meksyku, więc będzie w stanie zwiększyć produkcję serwerów AI dla firm, które wcześniej współpracowały z Supermicro.
Za jedną z kluczowych przyczyn problemów Supermicro uważa się opóźnienia w składaniu dokumentów finansowych, przez co firmie grozi opuszczenie giełdy Nasdaq. Aby uniknąć wycofania z listy, Supermicro było zobowiązane do wyjaśnienia opóźnień w składaniu wniosków i złożenia raportu na formularzu K-10 do 16 listopada, ale tego nie zrobiło. Pierwsze kłopoty Supermicro zaczęły się jednak znacznie wcześniej, kiedy Hindenburg Research opublikował druzgocący raport na temat sprawozdań finansowych firmy.
Jeśli Supermicro zaczeka, aż wycofa się z giełdy, pociągną za sobą poważne konsekwencje finansowe, w tym gwałtowny spadek cen akcji i natychmiastową spłatę 1,725 miliarda dolarów w postaci obligacji zamiennych – czynniki zwykle zawarte w umowach i wywoływane przez wycofanie z giełdy. Niedawno ogłoszono, że Supermicro straciło zamówienie od indonezyjskiej grupy YTL (YTLP) na dostawę superakceleratorów NVIDIA GB200 NVL72 dla jednego z największych superkomputerów AI w Azji Południowo-Wschodniej. Teraz dostawy będzie realizowała jedynie firma Wiwynn należąca do tego samego Wistronu.
Powiązane materiały:
Akcje Supermicro ponownie spadają po wstępnym raporcie i słabych prognozach, ale firma nie zniechęca się i przygotowuje 200-kW szafy na chipy NVIDIA Lepiej się nie angażować: Ernst & Young odmówił audytu Supermicro, którego akcje natychmiast spadły o prawie jedną trzecią Supermicro wprowadziło szeroką gamę serwerów H14 na platformie AMD EPYC Turin Ministerstwo Spraw Wewnętrznych: uszkodzonych serwerów na Elbrusie nie da się szybko wymienić Huawei skrzyżował dysk SSD z taśmą w napędzie MED: w związku z sankcjami firma nie może już polegać na dostawach dysków twardych