DeepL wdroży w Szwecji platformę AI opartą na NVIDIA DGX GB200 SuperPod, aby „przełamać bariery językowe”

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
2 min. czytania

DeepL ogłosił zamiar wdrożenia systemu obliczeniowego na platformie NVIDIA DGX SuperPOD z akceleratorami GB200. System będzie zlokalizowany w ośrodku EcoDataCenter w Szwecji, a jego uruchomienie zaplanowano na połowę 2025 roku.

DeepL specjalizuje się w tworzeniu narzędzi do automatycznego tłumaczenia opartych na sztucznej inteligencji. Według Jarka Kutylowskiego, dyrektora generalnego i założyciela DeepL, firma stworzyła rozwiązanie, które pod względem dokładności tłumaczenia przewyższa wszystkie inne usługi na rynku. Ponad 100 000 przedsiębiorstw, rządów i innych organizacji, a także miliony indywidualnych użytkowników na całym świecie korzysta z narzędzi sztucznej inteligencji języka DeepL. Firma zatrudnia ponad 1 tys. pracowników. Wspierany jest inwestycjami firm Benchmark, IVP, Index Ventures itp.

W 2023 roku DeepL wdrożył superkomputer Mercury oparty na procesorze NVIDIA DGX SuperPOD z akceleratorami H100. W czerwcowym rankingu TOP500 system ten zajmuje 41. miejsce z wydajnością FP64 na poziomie 21,85 Pflops i teoretyczną wydajnością szczytową na poziomie 33,85 Pflops.

Źródło obrazu: NVIDIA

Platforma NVIDIA DGX SuperPOD z akceleratorami GB200 wykorzystuje chłodzenie cieczą. Możliwe jest skalowanie do dziesiątek tysięcy akceleratorów. DeepL zamierza wykorzystać nowy kompleks do zadań badawczych – w szczególności do opracowania zaawansowanych modeli sztucznej inteligencji, które jeszcze bardziej poszerzą możliwości narzędzi tłumaczących pomiędzy różnymi językami. Dzięki temu „przełamie się bariery językowe dla firm i specjalistów na całym świecie” – obiecuje firma.

Powiązane materiały:

CoreWeave wdroży w Szwecji największy w Europie klaster sztucznej inteligencji NVIDIA Blackwell +20 tys. akceleratorów: Microsoft zainwestuje 3,2 miliarda dolarów w infrastrukturę AI i chmurę w Szwecji Szwedzki organ podatkowy zamknął 18 centrów danych w związku z nielegalnym wydobywaniem kryptowalut APNIC: przejście na IPv6, jak się okazało, nie jest już takie konieczne Lepiej się nie angażować: Ernst & Young odmówił audytu Supermicro, którego akcje natychmiast spadły o prawie jedną trzecią

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz