Kiedy pod koniec września wreszcie stało się jasne, że SMIC może być zaangażowana w wypuszczenie na rynek 7-nm procesorów mobilnych HiSilicon Kirin 9000S dla najnowszych smartfonów Huawei Mate 60, część inwestorów prognozowała jej kwartalne przychody na poziomie 1,64 miliarda dolarów. okazało się, że nie więcej niż 1,62 miliarda dolarów, jak wynika z raportów firmy.
Największy kontraktowy producent chipów w Chinach dodatkowo, jak podaje Bloomberg, w trzecim kwartale obniżył przychody o 15% i jest to trzeci z rzędu kwartał spadków. Ogólnie zysk netto SMIC okazał się prawie dwukrotnie niższy od oczekiwań firmy, spadł o 80% do 94 mln dolarów. Według analityków Bloomberg Intelligence chęć chińskich władz do substytucji importu w branży półprzewodników z pewnością zapewni wysokie wykorzystanie mocy produkcyjnej SMIC.
Przychody spółki powinny powrócić do wzrostu w bieżącym kwartale, jednak trudno przewidzieć, jaki wpływ na działalność SMIC będą miały zaostrzone w zeszłym miesiącu amerykańskie sankcje. Od końca sierpnia, kiedy na rynek trafił flagowy smartfon Huawei Mate 60 Pro oparty na zaawansowanym chińskim procesorze HiSilicon Kirin 9000S wykonanym w procesie technologicznym 7 nm, ceny akcji SMIC wzrosły o prawie 40%. Założono, że zamówienia w tym kierunku pozwolą końcowemu producentowi chipów zwiększyć przychody. Tak czy inaczej Huawei w tej sytuacji nie miał na co narzekać.
Według Canalys dostawy smartfonów na rynek chiński spadły w trzecim kwartale o 5%, a żaden z pięciu największych graczy nie odnotował wzrostu rok do roku. Udział Huawei w lokalnym rynku nie jest obecnie na tyle duży, aby zrekompensować spadek popytu na smartfony innych marek, dlatego służąca interesom firmy SMIC odczuła spadek przychodów. Gdyby nie chęć chińskich władz wsparcia SMIC w nadziei na postęp w substytucji importu, wyniki finansowe spółki w trzecim kwartale mogłyby być jeszcze gorsze.