Córka założyciela Huawei zostanie w kwietniu prezesem zarządu firmy

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
2 min. czytania

Na początku kwietnia ubiegłego roku wyszło na jaw, że kierownictwo chińskiej firmy Huawei Technologies przygotowywało córkę założyciela, Meng Wanzhou, która po powrocie z trzyletniego więzienia w Kanadzie mogła wrócić do obowiązków CFO na stanowisko zmianowego przewodniczącego rady dyrektorów. Teraz okazuje się, że 1 kwietnia tego roku wejdzie dla siebie na nowe stanowisko.

Poinformował o tym w środę Shanghai Security News, według agencji Reuters. Struktura organizacyjna Huawei Technologies implikuje, że prezes zarządu zmienia się co pół roku, to na taki okres powinna objąć to stanowisko córka założyciela chińskiego imperium technologicznego Ren Zhengfei. W hierarchii Huawei Technologies jest to najwyższa pozycja lidera, ale jego krewny założyciela nie będzie piastował dłużej niż wszyscy inni poprzednicy.

W 2018 roku Meng Wanzhou została zatrzymana w Kanadzie na wniosek amerykańskich organów ścigania. Jako dyrektor finansowy Huawei Technologies została oskarżona o obejście amerykańskich sankcji zakazujących dostaw określonego sprzętu do Iranu. Córka założyciela firmy spędziła kolejne trzy lata w areszcie domowym w Kanadzie i została zwolniona do domu dopiero we wrześniu 2021 roku, po zawarciu ugody ze śledztwem.

Przez cały czas prezydent Donald Trump (Donald Trump) zwiększał presję na Huawei Technologies, które do tego czasu zdołało stać się największym dostawcą smartfonów na świecie. W wyniku restrykcji Huawei stracił dostęp do rurociągu TSMC i utracił jedną z jego głównych zalet – progresywne procesory mobilne własnego projektu. Główna część biznesu smartfonów została przeniesiona do konsorcjum inwestorów, którym udało się nadal wypuszczać je pod marką Honor, a sam Huawei w ubiegłym roku zajął dziesiąte miejsce w rankingu największych dostawców smartfonów na świecie z udziałem nie więcej niż 2%.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz