Dziś rozpoczął się pierwszy na świecie duży turniej Counter-Strike 2, IEM Sydney 2023. Już pierwszego dnia rozgrywki upłynęły pod znakiem dwóch naprawdę sensacyjnych wiadomości. Gwiazda e-sportu Alexander „S1mple” Kostylev z drużyny Natus Vincere nie mógł wziąć udziału w turnieju, zamiast niego gra trener drużyny Andrey „B1ad3” Gorodensky. A zespół Vitality, który zajmuje pierwsze miejsce w rankingu HLTV, zakończył już występ po dwóch porażkach z rzędu.
Po czteroletniej przerwie turniej e-sportowy Intel Extreme Masters powrócił do Sydney w Australii. Odbędzie się w dniach 16–22 października i będzie pierwszą globalną demonstracją rozgrywki e-sportowej strzelanki Counter-Strike 2, następcy Counter-Strike: Global Offensive.
16 uczestniczących drużyn zostało wyłonionych na podstawie zaproszeń partnerów, rankingów ESL i turniejów kwalifikacyjnych. Do najbardziej godnych uwagi zaniedbań należały Heroic i Astralis, które wycofały się i były jedynymi nieobecnymi na turnieju drużynami z pierwszej dziesiątki HLTV.
Grupa A:
Witalność (UE) MOUZ (UE) Natus Vincere (UE) FaZe (UE) GamerLegion (UE) Apeks (UE) BetBoom (Rosja) WERTEX (Australia)
Grupa B:
ENCE (UE) G2 (UE) Monte (Ukraina) Cloud9 (Rosja) Złożoność (USA) fnatic (UE) Lynn Vision (Chiny) Szary ogar (Australia)
W pierwszym etapie drużyny podzielone na dwie grupy zagrają w systemie pucharowym po dwóch porażkach, następnie trzy najlepsze drużyny z każdej grupy zagrają w fazie play-off – zwycięska drużyna z każdej grupy przejdzie bezpośrednio do półfinału, a zespoły z drugiego i trzeciego miejsca spotkają się w ćwierćfinale.
Harmonogram meczów jest dość niewygodny dla mieszkańców Europy: w poniedziałek pierwszy mecz rozpoczął się o 04:30 czasu moskiewskiego, we wtorek i środę rozpoczęcie meczów zaplanowano na 05:30 czasu moskiewskiego, ćwierćfinały i półfinały Piątek i sobota rozpoczną się o godzinie 08:30 czasu moskiewskiego, a wielki finał będzie można oglądać w niedzielę o 10:30 czasu moskiewskiego. Ostatnie mecze pierwszych pięciu dni meczowych zaplanowano na godzinę 11:30 czasu moskiewskiego.
Pierwszy dzień meczowy upłynął pod znakiem dwóch ważnych wiadomości. Najlepszy na świecie gracz e-sportowy w Counter-Strike, Alexander „S1mple” Kostylev z drużyny Navi, nie weźmie udziału w turnieju, a zastąpił go trener drużyny Andrey „B1ad3” Gorodensky. Ta wiadomość wywołała poważne rozczarowanie wśród fanów i wywołała wiele dyskusji na temat powodów tej decyzji. Najbardziej realistyczna wersja to problemy z wizami, chociaż fani formułują znacznie bardziej skrajne teorie. Pomimo utraty najlepszego zawodnika, po pierwszych dwóch meczach Natus Vincere z jednym zwycięstwem i jedną porażką utrzymuje swoje szanse na awans do play-offów.
Drugą, nie mniej szokującą wiadomością było odejście już pierwszego dnia zespołu Vitality, który przez ostatnie dwa miesiące zajmował pierwsze miejsce w oficjalnych rankingach HLTV. Kolejną drużyną, która nie przetrwała pierwszego dnia turnieju, był australijski VERTEX.
Odnotowujemy także nieoczekiwany sukces drużyny BetBoom, która wygrała dwa mecze i już zapewniła sobie dostęp do play-offów. Zespół powstał na początku tego roku i nie brał wcześniej udziału w turniejach tej rangi. W składzie znajdują się jednak doświadczeni rosyjscy gracze, więc mają szansę zaistnieć jeszcze głośniej. Wyniki wszystkich gier pierwszego dnia podsumowano w poniższej tabeli:
Należy zaznaczyć, że o przynależności drużyny do konkretnego kraju i, co za tym idzie, flagi, pod którą rywalizuje, decyduje elementarna większość liczbowa (co najmniej trzech zawodników posiadających to samo obywatelstwo) i nie ma ona nic wspólnego z polityką. Większość drużyn, ze względu na mieszany skład, rywalizuje pod flagą UE.