Codziennie w Chinach zamyka się 30 firm zajmujących się półprzewodnikami

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
3 min. czytania

Liczba chińskich producentów i projektantów chipów spada, odkąd Stany Zjednoczone zaczęły nakładać sankcje na sektor półprzewodników w tym kraju w latach 2019–2020. Sytuacja pogorszyła się w latach 2022–2023 wraz ze spadkiem popytu na chipy. Według DigiTimes, cytując analityków TMTPost, od 2019 roku z chińskiego rynku zniknęło ponad 22 000 firm zajmujących się chipami. Jednocześnie w 2023 roku zanotowano rekordową liczbę zamkniętych firm.

Według raportu w 2023 r. w Chinach zamknięto w ten czy inny sposób 10 900 firm związanych z rozwojem i produkcją chipów. To znacznie więcej niż w 2022 r., kiedy pod nożem znalazło się 5746 firm. Innymi słowy, w 2023 r. w Chinach średnio codziennie zamykało się około 30 firm związanych z sektorem półprzewodników.

Według Wei Shaojuna, szefa Chińskiego Stowarzyszenia Przemysłu Półprzewodników, spośród 3243 firm zajmujących się projektowaniem chipów w 2023 r. ponad połowa zarabiała mniej niż 10 milionów juanów (około 1,4 miliona dolarów) rocznie.

Według doniesień większość firm traci pieniądze z powodu niesprzedanych zapasów i ogólnego spowolnienia w branży półprzewodników w obliczu problemów gospodarczych w kraju. W latach 2021 i 2022, podczas pandemii Covid-19, firmy gromadziły duże zapasy w oczekiwaniu na wysoką sprzedaż. Jednak wraz z ustąpieniem pandemii popyt na chipy również zaczął spadać, a na przełomie 2022 i 2023 roku rynek zamarł, pozostawiając producentów z dużą ilością zapasów chipów. Z biegiem czasu produkty te również zaczęły tracić na wartości.

Kolejnym wyzwaniem, zwłaszcza dla mniejszych firm, był brak funduszy, ponieważ Stany Zjednoczone ograniczyły inwestycje w chiński przemysł półprzewodników. Inwestorzy z Europy także niechętnie lokują pieniądze w lokalnych producentów. Więksi producenci, tacy jak YMTC i Huawei, zainwestowali miliardy dolarów w poszukiwanie alternatywnych dostawców i kanałów zakupu sprzętu, aby kontynuować produkcję swoich produktów. Małe firmy nie mają jednak takich zasobów.

Rząd chiński w dalszym ciągu inwestuje w lokalną produkcję chipów w ramach programu Krajowego Funduszu Inwestycyjnego Przemysłu Układów Scalonych. Przykładowo tydzień temu Huali Microelectronics otrzymała dofinansowanie w wysokości 1 miliarda dolarów. Chiny nie mogą jednak inwestować w każdy start-up chipowy.

Źródła:

Sprzęt Toma Cyfrowe czasy Komentarz ( ) Wieczorne 3DNews W każdy dzień powszedni wysyłamy podsumowanie wiadomości bez żadnych bzdur i reklam. Dwie minuty na przeczytanie – i jesteś świadomy głównych wydarzeń. Powiązane materiały Stany Zjednoczone doszły do ​​wniosku, że chipy Huawei wykonane w procesie technologicznym 7 nm są wolniejsze od swoich poprzedników Chiński producent chipów Brite wraz z amerykańskimi inwestorami uniknął sankcji Chiny zaopatrzą się w chipy AI własnej konstrukcji, pomimo amerykańskich sankcji Apple zagroził władzom Indii ograniczeniem produkcji ze względu na ustawę dotyczącą jednego złącza ładowania Kolejny cios w sankcje: chińska firma CXMT opracowała zaawansowaną pamięć DRAM z tranzystorami GAA Intel po raz pierwszy pokazał wielopoziomowy układ tranzystorów, który po raz kolejny uratuje prawo Moore’a

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz