Chiny zobowiązały portale społecznościowe i gigantów IT do zaprzestania wycieków tajemnic państwowych

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
2 min. czytania

Władze chińskie zażądały od firm internetowych monitorowania treści użytkowników i usuwania informacji mogących stanowić tajemnicę państwową, a także przekazywania informacji organom bezpieczeństwa państwa. Dziś przyjęto zmiany w ustawie o tajemnicy służbowej z 2010 r., które nakładają dodatkowe obowiązki na firmy internetowe i firmy z branży mediów społecznościowych w Chinach, podaje Nikkei Asia.

Teraz Tencent, Weibo, Douyin i inni giganci IT z Państwa Środka będą musieli uważnie monitorować treści użytkowników i usuwać wszelkie informacje, które mogą zawierać informacje tajne. Ponadto będą musiały zapewnić pełną współpracę agencjom rządowym badającym takie incydenty.

Eksperci zauważają, że innowacje skierowane są przede wszystkim do dużych firm informatycznych i sieci społecznościowych, które gromadzą ogromne ilości danych o obywatelach Chin. Jednocześnie ilość informacji objętych tajemnicą państwową będzie ustalana wyłącznie przez agencje rządowe, bez koordynacji z innymi służbami, jak miało to miejsce wcześniej.

To nie pierwsze zmiany w chińskim ustawodawstwie mające na celu zaostrzenie kontroli i zwalczanie szpiegostwa pod rządami Xi Jinpinga. W ubiegłym roku rozszerzono samo pojęcie „szpiegostwo” i zezwolono na przeszukiwanie gadżetów w przypadku jakichkolwiek podejrzeń. W marcu weszła w życie ciesząca się złą sławą ustawa o bezpieczeństwie narodowym, zakazująca szerokiego zakresu „przestępstw”, od działalności wywrotowej po krytykowanie rządu.

Jednocześnie Minister Bezpieczeństwa Państwowego wielokrotnie podkreślał, że walka ze szpiegostwem i ochrona tajemnicy państwowej jest absolutnym priorytetem bieżącego kursu politycznego, a władze dążą do ustanowienia ścisłej kontroli nad wszelkimi informacjami, które mogłyby zaszkodzić narodowi bezpieczeństwa lub władzy Komunistycznej Partii Chin.

Zmiany w prawie stymulują także rozwój specjalnych technologii ochrony danych niejawnych i wprowadzają ograniczenia dla niektórych kategorii byłych urzędników po zakończeniu służby państwowej.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz