Podczas kwartalnego wydarzenia sprawozdawczego kierownictwo ASML stwierdziło, że w trzecim kwartale przychody z dostaw sprzętu litograficznego w kierunku chińskim wyniosły 46% całości. Statystyki chińskich organów celnych potwierdzają również, że od kilku miesięcy z rzędu lokalni klienci ASML wydają wielokrotności więcej niż rok temu na zakup sprzętu do produkcji chipów.
Przynajmniej, jak wyjaśnia South China Morning Post, w październiku wolumen importu towarów z Holandii do Chin wzrósł rok do roku o 29,5%. Siedziba ASML, największego na świecie producenta skanerów litograficznych niezbędnych do produkcji chipów, zlokalizowana jest w Holandii. W związku z tym, jeśli dostawy niektórych towarów z Holandii do Chin znacznie wzrosły, istnieją podstawy, aby sądzić, że mówimy o produktach ASML.
Jednocześnie w całym październiku obroty handlowe pomiędzy Unią Europejską a Chinami spadły: eksport produktów z Chin spadł o 10,6%, a import o 1,3%. Holandia zaimponowała pod tym względem skalą swojego wzrostu. 1 września przypominamy, że ogłoszono nowe ograniczenia w dostawach sprzętu technologicznego do Chin, ale wejdą one w życie dopiero 1 stycznia 2024 r., dlatego chińscy nabywcy starali się wykorzystać czas pozostały do tego kamienia milowego na stworzenie niezbędnych zapasów sprzętu.
Problem w tym, że ASML w kierunku chińskim może szybko manewrować tylko tymi wolumenami dostaw, którym odmówili klienci z innych regionów. W normalnych warunkach na zamówiony sprzęt trzeba czekać kilka kwartałów, a większość dostaw odzwierciedlonych w październikowych statystykach celnych została opłacona wiele miesięcy temu. Jak już informowaliśmy, od 1 stycznia w Chinach będzie zakazana dostawa części asortymentu skanerów ASML DUV, które umożliwiają produkcję dość zaawansowanych chipów. Władze USA zdecydowały się na ten krok po ustaleniu pochodzenia 7-nm chipa HiSilicon Kirin 9000S, który już na początku jesieni znalazł się w najnowszych smartfonach Huawei Mate 60. Uważa się, że chińska firma SMIC uruchomiła produkcję takich procesory korzystające z niezbyt zaawansowanych skanerów DUV z dodatkowym wyposażeniem technologicznym. Władze USA są zainteresowane tym, aby takie możliwości techniczne SMIC nie ulegały poprawie.
Z dostępnych statystyk celnych za wrzesień wynika, że w analogicznym miesiącu import sprzętu do Chin z Holandii wzrósł o 1850 procent do 1,3 miliarda dolarów, sierpniowy wzrost importu sięgnął 343%, w lipcu mierzono go na poziomie 1677%. Dostawy do Chin w trzecim kwartale stanowiły 46% całkowitych przychodów ASML, podczas gdy w poprzednim kwartale udział ten nie przekraczał 24%, a w pierwszym zaledwie 8%. Pewne wnioski można wyciągnąć na podstawie wyników listopada, gdyż miesiąc ten nadal przypada w „okresie karencji”, który dzieli chińskich importerów sprzętu od wejścia w życie nowych amerykańskich ograniczeń eksportowych.