Liderzy układów pamięci Samsung Electronics i SK hynix zauważają, że Chiny znacznie zwiększyły import południowokoreańskich chipów w pierwszej połowie 2024 r. Sprzedaż Samsung Electronics w Chinach wzrosła o 82 proc., a SK Hynix o 122 proc. Co więcej, 96% przychodów SK hynix w Chinach pochodziło z chipów pamięci. Sprzedaż Samsunga w Chinach jest bardziej zróżnicowana i oprócz chipów obejmuje smartfony i sprzęt AGD.
Przychody z dostaw chipów Samsunga do Chin w pierwszej połowie 2024 roku wyniosły 32,35 biliona wonów (24,1 miliarda dolarów), co oznacza wzrost o 82% w porównaniu z tym samym wynikiem rok wcześniej. Chiny odpowiadały za około 31% regionalnych przychodów Samsunga, które wyniosły 104,9 biliona wonów, co stanowi wzrost o 28% w porównaniu z tym samym okresem rok wcześniej.
SK Hynix odnotowało także wzrost sprzedaży w Chinach, a przychody od chińskich klientów wzrosły do 8,6 biliona wonów (6,4 miliarda dolarów), co stanowi wzrost o 122% w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. Dostawy do Chin przyniosły firmie 30% z 28,8 biliona wonów (21,49 miliarda dolarów) całkowitego przychodu za pierwszą połowę roku. W związku z masowymi dostawami do Chin, w drugim kwartale zapasy SK Hynix spadły do najniższego poziomu od siedmiu lat.
Wzrost sprzedaży wynika z oczekiwań na zaostrzenie amerykańskich sankcji na zaawansowane technologicznie produkty półprzewodnikowe. Analitycy sugerują, że chińscy importerzy zmuszeni są do zwiększenia zapasów przed ogłoszeniem nowych ograniczeń. Szczególnie wzrósł zakup chipów stosowanych w systemach AI, takich jak szybka pamięć HBM (high-bandwidth memory).
W obliczu boomu generatywnej sztucznej inteligencji chińscy giganci technologiczni, tacy jak Huawei i Baidu, domagają się większej liczby produktów półprzewodnikowych, w tym układów pamięci, jednostek centralnych i procesorów graficznych. W październiku 2023 r. zaostrzenie ograniczeń eksportowych Stanów Zjednoczonych wstrzymało dostawy układów scalonych zawierających ponad 50 miliardów tranzystorów do Chin i kilku innych krajów. Jednakże pamięć HBM nie podlega jeszcze tym ograniczeniom, jeśli jest sprzedawana jako oddzielny komponent.
Kolejnym czynnikiem wzrostu sprzedaży była poprawa cen, która nastąpiła po ubiegłorocznych cięciach produkcji dokonanych przez wiodących graczy na rynku półprzewodników w obliczu słabego popytu.
Według TrendForce przychody Samsunga i SK Hynix z dostaw pamięci DRAM w drugim kwartale stanowiły odpowiednio 43% i 35% rynku światowego. Jednocześnie SK Hynix kontroluje ponad 50% rynku pamięci HBM.