Chińskie firmy zaczęły kupować używany sprzęt do produkcji chipów na tle zbliżających się sankcji z Japonii i Holandii

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
2 min. czytania

Władze USA nie tylko zakazały dostaw do Chin sprzętu do produkcji zaawansowanych układów scalonych, ale też przekonały do ​​tego swoich sojuszników, takich jak Japonia i Holandia. Możliwość, że Japonia przestanie dostarczać sprzęt, budzi niepokój wśród chińskich producentów półprzewodników. Na tym tle obserwuje się wzrost zapotrzebowania na używany sprzęt do produkcji wiórów.

Informacja o tym, że Stanom Zjednoczonym udało się przekonać Japonię i Holandię do nałożenia ograniczeń eksportowych na Chiny, pojawiła się jakiś tydzień temu. Mimo to japońskie władze nie wydały jeszcze żadnych konkretnych oświadczeń dotyczących tego, jakiego rodzaju sprzętu firmy będą objęte zakazem dostarczania. Ta niepewność zwiększyła niepokój wśród chińskich producentów chipów, którzy nie mogą obejść się bez zagranicznego sprzętu potrzebnego do rozszerzenia i modernizacji produkcji.

Według Johnny’ego Liao, kierownika sprzedaży w firmie zajmującej się sprzedażą używanego sprzętu do produkcji chipów w Shenzhen, w ciągu ostatnich dwóch tygodni nastąpił znaczny wzrost zapytań klientów. Przypisuje to gwałtownemu wzrostowi kosztów niektórych rodzajów japońskiego sprzętu w związku ze spekulacjami na temat nowych ograniczeń eksportowych. Wzrost popytu na używany sprzęt potwierdziło również inne źródło pracujące w tym obszarze.

Jak donosi South China Morning Post, władze Japonii zamierzają wiosną wprowadzić nowe środki ograniczające. W raporcie napisano, że dostawa zaawansowanego sprzętu do produkcji chipów będzie wymagała zgody Ministerstwa Handlu Japonii. Nienazwane źródło powiedziało, że lista kontroli eksportu prawdopodobnie obejmie sprzęt do litografii w głębokim ultrafiolecie (DUV), a także kilka innych rodzajów zaawansowanego sprzętu.

Według publikacji, eksport sprzętu do produkcji chipów z Japonii do Chin spadł o 1,7% rok do roku w 2022 r. do około 9,74 mld USD.Jednocześnie światowy eksport takiego sprzętu z Japonii wzrósł w tym samym okresie o 4,1%. . Jeśli Japonia w pełni przystąpi do sankcji USA i ograniczy dostawy sprzętu do produkcji chipów, zada to kolejny potężny cios chińskiemu sektorowi produkcji chipów.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz